БЮЛЕТЕНЬ ОНМА
ЩОКВАРТАЛЬНИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ ОДЕСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ МОРСЬКОЇ АКАДЕМІЇ
№ 11 жовтень-грудень 2011 р.  

З новорічними святами!

Хочу привітати весь колектив ОНМА - викладачів, співробітників, аспірантів і курсантів з Новим 2012 роком і подякувати за підтримку, відданість академії, щиру зацікавленість у всіх наших справах і починаннях. Проводжаючи рік, що минає, хочу сказати вам слова особливої подяки за досвід, працьовитість і оптимізм, за все, що нами разом вже зроблено для академії. Я переконаний, що ця плідна праця буде успішно продовжена в 2012 році. Наш колектив уже довів, що йому під силу вирішувати нові непрості завдання у ситуації, коли від усіх нас потрібно максимум відповідальності, професіоналізму, працьовитості та енергії. Хочу побажати всім успіху на цьому непростому, але надзвичайно цікавому шляху!

Міюсов М.В., ректор ОНМА

 

Наукові заходи Одеської національної морської академії


XIV Міжнародний семінар "Якісне судноплавство: стандарти XXI століття"

Одеська національна морська академія взяла участь у роботі XIV Міжнародного семінару "Якісне судноплавство: стандарти XXI століття", який проходив у Санкт-Петербурзі під егідою Російського морського регістру судноплавства з 12 по 13 жовтня 2011 р.

Цьогорічна тема – "Морське співтовариство у пошуках рівноваги інтересів". На семінарі академію представляли перший проректор, проф. Шемякін О.М. та директор Азовського морського інституту ОНМА проф. Лисий О.П.

У роботі форуму брали участь близько 200 представників морського бізнесу, морських адміністрацій держав, вищих морських навчальних закладів, міжурядових і громадських міжнародних організацій з Бельгії, Великої Британії, Канади, Маршаллових Островів, Норвегії, Росії, Сен-Кіттс і Невіс, США, Туреччини, України та інших держав.

У прийнятому заключному документі учасники семінару відзначили, що незважаючи на світову фінансову кризу, морське співтовариство повинно продовжувати неухильно прямувати шляхом подальшого розвитку міжнародних стандартів безпеки на морі і захисту навколишнього середовища. Виходячи з цього, вони наголосили на необхідності повної і гармонізованої реалізації цих стандартів, а також координації на міжнародному рівні спільних зусиль у сфері підготовки морських спеціалістів.

Шемякін О.М., проф., перший проректор

 


Засідання Міжнародного виконавчого комітету Міжнародної асоціації морських університетів

20-21 жовтня 2011 року в японському місті Кобе проходило засідання Міжнародного виконавчого комітету Міжнародної асоціації морських університетів. Одеська національна морська академія, в особі ректора ОНМА - професора Міюсова М.В., є членом виконавчого комітету з моменту заснування асоціації - більше 10 років. ОНМА на засіданні представляли: ректор Міюсов М.В. і старший викладач кафедри управління судном Жуков Д.С.

20 жовтня проходили засідання підкомітетів асоціації. ОНМА перебуває у підкомітеті з політики і взаєминах з Міжнародною морською організацією.

21 жовтня, під час роботи виконавчого комітету, були розглянуті наступні питання:

  • звіти підкомітетів;
  • прийняття нових членів асоціації;
  • звіт фінансового комітету;
  • звіт і пропозиції редакційного комітету;
  • звіти регіональних представників асоціації;
  • звіт секретаря асоціації про виконану роботу;
  • інформація ректора Морського інституту Ньюфаундленду (Канада) про проведення 13 щорічної асамблеї асоціації у 2013 році.

Оскільки для існуючого складу виконавчого комітету це було останнє засідання, для участі в роботі був запрошений новий склад виконавчого комітету. З причини того, що згідно Статуту асоціації членом виконавчого комітету можна бути не більше двох строків підряд, на останній асамблеї пройшло переобрання практично всього складу виконавчого комітету.

До складу нового виконавчого комітету увійшли такі навчальні заклади:

  • В'єтнамський морський університет (В'єтнам) (з 2012 року);
  • Морський університет Констанци (Румунія);
  • Морський інститут Ньюфаундленду (Канада);
  • Державна морська академія імені Адмірала Макарова (Росія);
  • Шанхайський морський університет (КНР);
  • Військово-морська академія імені Вапцарова (Болгарія);
  • Массачусетська морська академія (США);
  • Батумська морська академія (Грузія);
  • Світовий морський університет (Швеція);
  • Корейський морський університет (КНР) (до 2012 року).

Новим головою Асоціації був обраний ректор Морського університету Констанци (Румунія).

Жуков Д.С., ст. викладач кафедри управління судном

 


Підсумки роботи XII науково-технічної конференції
"Практичні проблеми розвитку радіозв'язку та радіонавігації в ГМЗЛБ, в системах АІС, СУРС і РІС"

Конференція проводилась 26 - 27 жовтня на базі навчально-тренажерного центру ГМЗЛБ Одеської національної морської академії у приміщенні Одеського відділення Інституту морської техніки, науки та технологій (ІМТНТ) Великобританії. У роботі конференції взяли участь більше 50 представників з Києва, Харкова, Одеси, Севастополя, Керчі, Миколаєва, Ізмаїла, Іллічівська, Маріуполя, а також представник Грузії. Серед учасників конференції були представники Госморінспекціі України, Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків (ІПДМ), центру навігаційно-гідрографічної інформації ДУ "Держгідрографія", ДП морських телекомунікацій України "Морком", ТОВ "Морсвязь", ДП "Дельта-Лоцман", навчально-тренажерних центрів, навчальних закладів та портів. З вітальним словом до учасників конференції звернулися проректор ОНМА з наукової роботи В.А. Голіков і член ради Одеського відділення ІМТНТ В.М. Кошовий. У виступах учасників було порушено широке коло питань, пов'язаних з функціонуванням морської галузі, підготовкою фахівців. Велику увагу було приділено науковим розробкам, спрямованим на вдосконалення системи навчання та підвищення безпеки мореплавання. Учасники конференції відзначили традиційно високий рівень її організації, велику роботу у підготовці та проведенні конференції з боку навчально-тренажерного центру ГМЗЛБ. За підсумками роботи конференції було розроблено проект рішення, що включає зокрема, наступні пропозиції:

  1. Звернутися в підкомітет COMSAR IMO з пропозицією про внесення відповідних змін до модельних курсів (з підготовки операторів із загальним дипломом - 1.25, обмеженим дипломом - 1.26 і радіоелектроніка 2-го класу - 1.31) з тим, щоб привести їх у відповідність з вимогами до нового складу устаткування ГМЗЛБ.
  2. Звернутися в національну морську адміністрацію з пропозицією видачі судноводіям неконвенційних суден диплома радіооператора, що дозволяє обмежитися вимогами в частині використання англійської мови в обсязі міжнародного фонетичного алфавіту і переліку стандартних розмовних фраз відповідно до Регламенту радіозв'язку (РР) і Додатком до РР (Resolution 343).
  3. Схвалити роботу центру ГМЗЛБ та кафедри МРЗ в напрямку вдосконалення засобів зв'язку та радіолокації, а також напрямку впровадження і розробки тренажера ГМЗЛБ за участі ТОВ "Морсвязь".

Кошовий В.М., д.т.н., проф.,
зав. кафедрою МРЗ ОНМА,
керівник УТЦ ГМЗЛБ ОНМА

 


"Інформаційний день Програми ТЕМПУС IV в Україні"

27-28 жовтня 2011 р., в Одеській національній морській академії Національним Темпус-офісом в Україні в тісній співпраці з Представництвом Європейського Союзу в Україні та за підтримки Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України був проведений регіональний семінар "Інформаційний день Програми ТЕМПУС IV в Україні". Під час заходів були презентовані особливості п'ятого конкурсу Програми Темпус IV, умови участі, правила заповнення електронної аплікаційної форми та супроводжуючих документів, рекомендації щодо підготовки проектної пропозиції, результати четвертого конкурсу Програми Темпус IV, процедура відбору, успішний досвід попередніх проектів, розглянуті актуальні питання модернізації вищої освіти України. У рамках семінару презентовані інші освітні програми Європейської Комісії: Еразмус Мундус і Жан Моне та досвід участі в цих програмах українських вищих навчальних закладів. На семінарі з доповідями виступили директор Національного Темпус-офісу в Україні Шитікова Світлана Петрівна, координатор Бацюкова Світлана Юріївна, менеджер з аналітичної роботи Таланова Жанна Василівна, менеджер з моніторингу Оржель Олена Юріївна та член Національної команди експертів з реформування вищої освіти, проректор з науково-педагогічної роботи Одеської національної морської академії Захарченко Вадим Миколайович.

Захарченко В.М., д.т.н., проф.,
проректор з науково-педагогічної роботи

 


Науково-методична конференція "Модернізація стандартів підготовки моряків в Україні"

10 листопада 2011 р. на базі Одеської національної морської академії була проведена науково-методична конференція "Модернізація стандартів підготовки моряків в Україні". У роботі конференції взяли участь ректор ОНМА Міюсов М.В., голова Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті Соболевський  Г.Г., проректор ОНМА з науково-педагогічної роботи Захарченко В.М., заступник начальника Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків Михайленко Ю.М., директор Одеської регіональної філії Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків Грицюк В.Ю., капітан морського торговельного порту "Южний" Чайковський Л.П., капітан Іллічівського морського торговельного порту Незавітін С.Я., представники Одеської національної морської академії, Севастопольського національного технічного університету, Херсонської державної морської академії, Інституту післядипломної освіти спеціалістів морського та річкового транспорту, Київської державної академії водного транспорту імені гетьмана П.Конашевича-Сагайдачного, Керченського державного морського технологічного університету, інших морських навчальних закладів України. 11 листопада в рамках конференції відбулося засідання підкомісії з морського та річкового транспорту науково-методичної комісії з транспорту і транспортної інфраструктури Науково-методичної ради Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України. За підсумками роботи конференції та засідання підкомісії прийнята резолюція.

Захарченко В.М., д.т.н., проф.,
проректор з науково-педагогічної роботи

 


Науково-методична конференція "Забезпечення безаварійного плавання суден"

В Одеській національній морській академії 16-17 листопада відбулась науково-методична конференція на тему "Забезпечення безаварійного плавання суден". На конференції були представлені для обговорення аспекти основних наукових, науково-технічних та науково-методичних досягнень. Загалом розглядалися проблеми безпеки мореплавання та експлуатації водного транспорту: економіко-правові аспекти, управління морськими та річковими суднами, автоматизація судноводіння, підготовка фахівців для морського та річкового транспорту. Зі вступним словом та пленарною доповіддю "Глобальні морські перевозки та їх кадрове забезпечення" відкрив конференцію Міюсов М.В., д.т.н., професор, ректор ОНМА. Також з пленарними доповідями виступили Голіков В.А., д.т.н., професор, проректор з наукової роботи ОНМА, Савчук В.Д., к.т.н., професор, начальник НДЧ, які розповіли про наукові дослідження, що виконувалися вченими академії протягом 2010-2011 років, та ін.

Цимбал М.М., д.т.н., професор,
декан ф-ту морського судноводіння

 


Науково-практична конференція "Міжнародне морське право: історія, сучасність, перспективи розвитку"

8-9 грудня 2011 року в Одеській національній морській академії за сприянням Одеського відділення Інституту морської техніки, науки і технологій, відділення Морського інституту Великобританії в Україні та Асоціації морського права України відбулася VI Міжнародна науково-практична конференція "Міжнародне морське право: історія, сучасність, перспективи розвитку". Гостями академії та учасниками конференції були представники багатьох українських і зарубіжних учбових закладів та МЗС України. На пленарному засіданні з доповідями на актуальні теми, які викликали багато питань і визначили напрямки роботи конференції, виступили: ректор ОНМА Міюсов М.В., перший проректор академії Шемякін О.М., проректор з наукової роботи академії Голіков В.А. Секційно обговорювалися такі важливі проблеми: захист прав і законних інтересів українських моряків; закономірності формування сегмента ринку моряків відповідно до Конвенції 2006 р. "Про працю в морському судноплавстві"; оподаткування моряків, розвиток системи забезпечення конкурентноздатності морського транспорту України; модель обгрунтування тактики поведінки морських судноплавних компаній в умовах корпоративного управління; організаційні форми участі органів місцевого самоврядування у забезпеченні розвитку морського господарства та ін. Юристи Міжнародної юридичної служби Чеботаренко А.В., Воєводіна І.А. аналізували сутність і специфіку морського арбітражу в форматі майстер-класу. Активну участь в організації та роботі конференції взяли викладачі, аспіранти, магістри та курсанти факультету морського права і менеджменту. За результатами конференції під керівництвом к.політ.н, доцента Бойко І.С. готується до публікації збірник наукових праць.

Бойко І.С., к.політ.н., доцент, декан ФМПіМ

 


Відвідання Одеської національної морської академії делегацією з Університету Різе (Різе, Туреччина)

З 5 по 9 грудня 2011 року Одеську національну морську академію відвідала делегація з Університету Різе (Різе, Туреччина) у складі ректора Університету Різе, доктора наук, професора Аріфа Їльмаз; проректора Університету Різе, голови морського коледжу Тургут Кіран, доктора наук, професора Аднана Міділлі і викладача факультету морських перевезень і технічного управління виробництвом морського коледжу Тургут Кіран, капітана Ідріса Турна.

Метою візиту стало ознайомлення іноземних гостей з роботою ОНМА, Центру підготовки та атестації плавскладу ОНМА, а також участь в науково-практичній конференції "Морське право: історія, сучасність та перспективи розвитку", в ході якої професор Аднан Міділлі виступив з доповіддю на тему "Основні чинники сталого розвитку морської індустрії".

Результатом цього візиту стало підписання двостороннього договору про співпрацю між Одеською національною морською академією та Університетом Різе (Туреччина).

Чеснокова М.В., начальник відділу ЗЕЗ

 

Виставкові заходи та досягнення Одеської національної морської академії


День відкритих дверей

26 жовтня Одеська національна морська академія зустрічала абітурієнтів та всіх бажаючих ознайомитись з можливостями отримання вищої освіти в академії. Розпочалась зустріч переглядом відеофільму про наш навчальний заклад. Після перегляду всі гості були запрошені на зустріч з керівництвом ОНМА до Великої актової зали. На питання абітурієнтів відповідали: ректор Міюсов М.В, перший проректор Шемякін О.М., декани факультетів, представники приймальної комісії ОНМА та навчально-методичного центру довузівської підготовки ОНМА. Сподіваємось, що дана зустріч була не останньою і вже наступного року ми зустрінемо сьогоднішніх абітурієнтів серед курсантів-першокурсників Одеської національної морської академії.

Корнодудов М.М., директор НМЦДП

 


Третя виставка-презентація "Інноватика в сучасній освіті"

18-20 жовтня 2011 року Одеська національна морська академія була учасником Третьої виставки-презентації "Інноватика в сучасній освіті". Урочисте відкриття виставки проходило 18 жовтня у Київському Палаці дітей та юнацтва. Експозицію виставки представили 549 закладів з 25 регіонів України: навчальні, наукові заклади, методичні центри, регіональні та муніципальні органи управління освітою, видавництва, міжнародні організації та ін. Відкривав виставку заступник Міністра освіти та науки, молоді та спорту України Жебровський Б.М. Заступник Міністра відзначив, що досвід, презентований на виставці, буде врахований під час підготовки Національної стратегії розвитку освіти в Україні на 2012-2021 рр. Виставку супроводжувала змістовна тематична програма, яка включала в себе семінари, "круглі" столи, практикуми, майстер-класи, відкриті уроки — всього 103 заходи, на яких відбулось обговорення пріоритетних питань з реформування галузі освіти з урахуванням сучасного розвитку науки, технологій, економіки.

Також в рамках виставки організаторами був проведений конкурс за 7 тематичними номінаціями:

  • інновації у використанні інформаційно-комунікаційних технологій в освітньому процесі;
  • впровадження інновацій міськими, районними відділами освіти, методичними кабінетами (центрами) при підвищенні професійної майстерності педагогічних кадрів;
  • інклюзивна освіта молоді та дітей з особливими потребами;
  • інноваційна діяльність дошкільних навчальних закладів;
  • інновації в діяльності позашкільних навчальних закладів;
  • інформаційно-комунікаційні технології в навчальній, науково-методичній діяльності закладу післядипломної педагогічної освіти;
  • інновації у співпраці підприємств, наукових закладів, структур бізнесу, міжнародних організацій, видавництв з системою освіти.

Оцінку якості поданих робіт проводили наукові інститути Національної академії педагогічних наук України, Інститут інноваційних технологій та змісту освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, науково-методичний центр Міністерства аграрної політики та продовольства України. ОНМА отримала відзнаку "Лауреат конкурсу 2011. Інновації у використанні інформаційно-комунікаційних технологій в освітньому процесі." Ректор Одеської національної морської академії Міюсов М.В. нагороджений почесним дипломом "За творчу організаторську роботу по упровадженню інноваційних технологій в освітню практику". Також ОНМА нагородили дипломом "За активне упровадження у навчальний процес освітніх інновацій".

Мазур О.М., начальник РІВ

 


ХХ Міжнародна спеціалізована виставка "Освіта та кар'єра — 2011"

17-19 листопада 2011 року делегація Одеської національної морської академії брала участь у ХХ Міжнародній спеціалізованій виставці "Освіта та кар'єра — 2011" та у VIII Міжнародній виставці закордонних навчальних закладів "Освіта за кордоном" у Національному центрі ділового та культурного співробітництва "Український дім" в місті Києві.

Виставка "Освіта та кар'єра — 2011" є одним з найбільших презентаційних заходів в Україні у сфері надання освітніх послуг та профорієнтації молодого покоління. Протягом всіх років свого існування виставка створює сприятливі умови для вибору майбутньої професії, профорієнтації, надає можливість отримати повну інформацію про навчальні заклади та тенденції розвитку освіти в Україні та світі.

У рамках ювілейної виставки був проведений конкурс серед вищих навчальних закладів - учасників виставки "Освіта та кар'єра - 2011" за номінаціями:

  • видання підручників та навчальних посібників нового покоління;
  • інноваційний розвиток освіти та сучасні педагогічні технології;
  • міжнародне співробітництво в галузі освіти і науки;
  • профорієнтаційна робота серед молоді;
  • розвиток студентської науково-дослідної роботи;
  • кращий дизайн офіційного сайту вищого навчального закладу;
  • розвиток матеріально-технічної бази навчального закладу;
  • кращий дизайн виставкового стенду та рекламних досягнень навчального закладу;
  • компетентний підхід в освітній діяльності вищої школи;
  • досягнення у працевлаштуванні випускників ВНЗ.

Одеська національна морська академія була нагороджена Золотою медаллю у номінації "Досягнення у працевлаштуванні випускників вищого навчального закладу" та відзначена Почесним званням "Лідер національної освіти. За багаторічну науково-педагогічну діяльність по розбудові національної освіти."

Мазур О.М., начальник РІВ

 

Видавець
Одеська національна морська академія
65029, м. Одеса, вул. Дідріхсона, 8
тел. 8 (0482) 35-62-39
http://www.onma.edu.ua
E-mail: rio@onma.edu.ua
Відповідальний за випуск С. Заічко
Дизайн та верстка
А. Ролінський, М. Куриленко
Фотограф О. Фірсова
Редактор О. Мазур