БЮЛЕТЕНЬ ОНМА
ЩОКВАРТАЛЬНИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ ОДЕСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ МОРСЬКОЇ АКАДЕМІЇ
№ 7 жовтень-грудень 2010  

Звіт
ректора Одеської національної морської академії
про роботу у 2010 році

Навчальний процес в академії проводиться згідно з Законом України "Про вищу освіту", Положенням про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах, освітньо-кваліфікаційними характеристиками та освітньо-професійними програмами підготовки фахівців на рівні національних стандартів якості та вимог Міжнародної конвенції ПДНВ. В академії впроваджена кредитно-модульна система навчання (КМС). У 2010-11 навчальному році за КМС здійснюється підготовка бакалаврів, спеціалістів і магістрів за всіма напрямами та спеціальностями академії.

Продовжено розвиток інформаційної системи управління навчальним процесом "Деканат": реалізовано низку заходів щодо запобігання несанкціонованого доступу до бази даних системи; розроблено довідкову підсистему для користувачів системи "Деканат"; підключено до системи 13 нових активних користувачів та деканат по роботі з іноземними студентами; здійснено закупівлю та підключення до інформаційної системи модуля "Практика"; здійснено доробку модуля "Абітурієнт" у відповідності до Правил прийому до ОНМА у 2010 році; продовжено формування баз даних курсантів, студентів та навчальних планів усіх факультетів і форм навчання.

Організована робота щодо підтримки та удосконалення Інтернет-сайту академії. Зокрема: оновлювалась ілюстративна інформація в усіх розділах сайту; створено рекламний блок "Ласкаво просимо на борт"; впроваджено новий розділ сайту "Міжнародна діяльність"; впроваджено нову модель підрозділу "Лабораторії і тренажери" на сторінках факультетів; поновлено субдомен сайту "Асоціація випускників ОНМА"; забезпечено інформаційну підтримку конференцій; оновлено сторінки Центру довузівської підготовки, Підвищення кваліфікації; здійснено заходи щодо узгодженості інформації на сайті базового ВНЗ та сайтах відокремлених структурних підрозділів ОНМА.

ОНМА продовжує співпрацювати з рядом вищих морських навчальних закладів. У квітні 2010 року на базі Морського факультету Стамбульського технічного університету у м. Тузла (Туреччина) відбулася зустріч керівників морських навчальних закладів Чорноморського регіону, метою якої стало обговорення створення Чорноморської асоціації морських закладів з метою забезпечення морського флоту висококваліфікованими фахівцями завдяки знанням, інноваціям та впровадженню нових ідей, що мають орієнтацію на майбутнє. Результатом зустрічі стало підписання Положення про створення Чорноморської асоціації морських закладів (ЧАМЗ), що було підписано представниками Туреччини, Болгарії, Румунії, Росії, Грузії та України. Згідно з договором про двосторонню співпрацю в академічних та культурних галузях у лютому академію відвідали представники Stord/ Haugesund University College (Норвегія). Вже другий рік невелика група курсантів-судноводіїв академії навчається протягом семестру в цьому університеті за рахунок відповідного гранту.

В цьому році академія продовжує підтримувати налагоджені стосунки з науковими, науково-технічними та дослідницькими інститутами Великобританії. У березні 2010 року в м. Лондоні було проведено Щорічні генеральні збори членів Інституту морської техніки, науки і технології (IMarEST), відділення якого було створено на базі академії в 1998 році, а також засідання членів ради Європейського дивізіону вищезгаданого інституту. Одеське відділення представляли Шемякін О.М. (перший проректор ОНМА), Чеснокова М.В. (начальник відділу зовнішньо-економічних зв'язків), Кошевой В.М. (професор, завідувач кафедрою "Морського радіозв'язку").

Академія підтримує співробітництво з міжнародними громадськими організаціями. У квітні цього року проходило засідання Міжнародного виконавчого комітету Міжнародної асоціації морських університетів (IAMU) на базі Корейського морського університету, що знаходиться у м. Пусан. За цей час відбулися засідання підкомітетів Міжнародного виконавчого комітету, також було проведено збори з 4 окремих регіонів, один з яких очолює ректор ОНМА Міюсов М.В. У жовтні 2010 року відбулася 11 Генеральна асамблея Міжнародної асоціації морських університетів, яка також проходила у Кореї. ОНМА з доповідями представляли ректор Міюсов М.В., старший викладач кафедри "Управління судном" Жуков Д.С. і курсанти факультетів морського судноводіння та автоматики.

В цьому році ОНМА продовжила свою активну участь в робочих проектах IAMU, програмах "ГІС Дунай", NELI, NEWADA, проекті TEMPUS VETLOG. З січня 2010 року Академія задіяна в новому проекті TEMPUS WeNeT, який триватиме три роки. Метою та завданнями проекту є підтримка інтеграції вузів-партнерів в загальноєвропейський освітній простір; розширення та інтенсифікація освітньої співпраці в туристичній сфері країн ЄС і східноєвропейських сусідів. Координатором проекту від ОНМА виступає проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної діяльності Заїчко С.І.

В результаті багаторічної роботи керівництву академії вдалось встановити партнерські відносини з провідними судноплавними компаніями світу. Станом на 2010 рік академією укладено більш ніж 200 угод про практику курсантів, у тому числі зі світовими лідерами морської індустрії. Крім плавальної практики компанії надають академії спонсорську допомогу на розвиток матеріально-технічної бази академії.

Курсанти академії брали участь у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт за напрямами "Двигуни та енергетичні установки" і "Суднобудування та водний транспорт", 3 курсанти відмічені дипломами II ступеня та 9 курсантів – грамотами. Команда академії зайняла 3 місце у Всеукраїнському правовому турнірі серед студентів вищих навчальних закладів України, приуроченому до Всеукраїнського тижня права (10-11 грудня 2010 року, м. Київ). В лютому-березні 2010 року в академії був проведений 1-й етап Всеукраїнської студентської олімпіади з таких дисциплін: вища математика, фізика, англійська мова, інформатика, основи екології та охорони навколишнього середовища, електротехніка, радіотехніка та правознавство. В олімпіаді взяли участь понад 450 курсантів, переможці 1-го етапу ВСО наказом ректора були нагородженні грошовою премією. Курсанти ОНМА стали переможцями, лауреатами та призерами обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів і змагань. За підсумками Обласних студентських ігор з 21 виду спорту академія посіла загальне 3 місце. Традиційно сильними є команди академії з водного поло – 1 місце в області, та футболу – 4 місце серед команд Студентської футбольної ліги України. Серед курсантів академії – чемпіон та призери чемпіонату України з карате, призер з боротьби дзюдо на Юнацьких олімпійських іграх у Сингапурі.

Центр культури академії прийняв участь у III обласному фестивалі-конкурсі художньої самодіяльності серед студентів вищих навчальних закладів і зайняв загальне 3 місце, Народний духовий оркестр академії визнано переможцем, отримано два дипломи I ступеня і три – II ступеня.

У 2010 році державне замовлення та договірні зобов'язання по підготовці фахівців академією виконано. Конкурс на вступ до академії склав у середньому 4,59 особи на місце. Прийом проведено за результатами конкурсу сертифікатів зовнішнього незалежного тестування. В 2010 році в академію прийнято на навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодший спеціаліст 670 осіб, бакалавр – 1732, спеціаліст – 889, магістр – 147. Станом на 01.01.11 р. в академії та її структурних підрозділах навчається всього 13094 курсантів та студентів: 6685 курсантів денного навчання, у тому числі за рахунок коштів юридичних та фізичних осіб – 3774, та 6409 студентів заочного навчання, у тому числі за рахунок коштів юридичних та фізичних осіб - 5977. За 2010 рік контингент курсантів і студентів збільшився на 2 %.

У 2010 році випущено 1056 молодших спеціалістів, 1503 бакалаври, 766 спеціалістів та 130 – магістрів. Усі випускники працевлаштовані за фахом на підприємствах, в організаціях та установах державної та недержавної форм власності морегосподарського комплексу.

У 2010 році практичну підготовку на суднах пройшли 2262 курсанти академії, у тому числі в іноземних судноплавних компаніях – 793 осіб (без урахування структурних підрозділів). Всі курсанти академії отримали необхідний плавальний ценз на суднах згідно з навчальними планами.

Розпочато процес повторної акредитації всіх спеціальностей академії (за винятком спеціальності "Менеджмент організацій") всіх освітньо-кваліфікаційних рівнів, а також ліцензування спеціальності "Правознавство" освітньо-кваліфікаційного рівня "магістр", підвищення кваліфікації працівників морського транспорту, підготовки іноземних громадян (на новий термін зі збільшенням обсягів).

Протягом звітного періоду в академії велися наукові розробки з таких основних напрямів: експлуатація морських суден; безпека мореплавства; суднова енергетика; автоматизовані системи управління на морському транспорті; системи морського радіозв'язку; екологічні проблеми діяльності морегосподарського комплексу. Відповідно до Тематичного плану науково-дослідних робіт, що фінансуються із коштів державного бюджету МОН України, в 2010 році в академії виконувалось 7 фундаментальних та прикладних НДР. Крім того, виконано 5 госпрозрахункових НДР. За результатами НДР науково-педагогічними працівниками академії було опубліковано: 6 - монографій, 380 наукових статей, одержано 3 патенти.

В академії в 2010 році були проведені науково-технічні конференції, семінари, круглі столи, у тому числі: "Суднові енергетичні установки морських транспортних суден"; "Тенденції розвитку світового транспортного ринку - 2010"; "Перспективи розвитку національної системи пошуку та рятування"; "Конвенція МОП про працю у морському судноплавстві (КТМС)"; "Практичні проблеми розвитку радіозв'язку в ГМССБ, системах АІС, СУДС та РІС"; "Перспективи розвитку морської освіти"; "Морський транспорт: управління, економіка, безпека"; "Енергетика судна: експлуатація та ремонт" та інші.

Підготовка наукових, науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації та їх атестація характеризується такими даними. В академії працюють аспірантура та докторантура, спеціалізована вчена рада з правом захисту докторських та кандидатських дисертацій. Академією видається 4 науково-технічних збірники різних найменувань, які затверджені ВАК України як фахові для опублікування результатів наукових досліджень. Кількість аспірантів – 82 чол. У 2010 році захищено 1 докторська дисертація та 8 кандидатських дисертацій.

Забезпечено високоефективне і стійке фінансово-економічне становище. У 2010 році за рахунок власних надходжень академією отримано доходів на 21,4 % більше, ніж у 2009 році. За рахунок власних надходжень виконано значний об'єм робіт по капітальному ремонту та поточному ремонту навчальних будівель та гуртожитків, придбано обладнання та предмети довгострокового користування, направлено кошти на виплату заробітної плати, матеріальну допомогу та матеріальне заохочення. Іноземні компанії взяли на себе витрати на відрядження курсантів та проведення практичної підготовки на суднах. За рахунок власних надходжень направлено кошти на утримання та поточний ремонт навчального вітрильного судна "Дружба".

Забезпечена рентабельність навчально-виробничих підрозділів. В академії створені структурні підрозділи, які надають додаткові навчальні та інші послуги курсантам, студентам та населенню, в тому числі: Центр підготовки та атестації плавскладу, Навчально-тренажерний центр глобального морського зв'язку, Центр виживання в екстремальних умовах на морі, Видавничо-інформаційний центр, Медичний центр, Центр громадського харчування та інші. Ці підрозділи за 2010 рік виконали плани по доходах.

Крім того, в академії успішно працюють відокремлені структурні підрозділи: Азовський морський інститут ОНМА (м. Маріуполь), Ізмаїльський факультет ОНМА (м. Ізмаїл), Коледж технічного флоту ОНМА (м. Одеса), Морехідне училище ім. О.І. Маринеска ОНМА (м. Одеса), – які мають власні банківські рахунки та відокремлений баланс в межах балансу академії. Зараз в них навчається 5907 курсантів (студентів), в тому числі 3266 за денною та 2641 за заочною формами навчання. Організовано централізований контроль та здійснено перевірку діяльності відокремлених структурних підрозділів: Азовського морського інституту (червень 2010 р.); Ізмаїльського факультету (грудень 2009 - січень 2010 р.). За підсумками перевірок видано відповідні накази щодо усунення недоліків. Організовано централізований контроль за роботою приймальних та відбіркових комісій відокремлених структурних підрозділів.

Протягом 2010 року кваліфікацію підвищили 155 науково-педагогічних працівників і спеціалістів академії, у тому числі: стажування на морських суднах – 5 осіб, стажування на підприємствах, в установах та організаціях – 127 осіб, курси підвищення кваліфікації – 23 особи.

З 15 листопада до 31 грудня 2010 року діяльність академії було перевірено комісією Контрольно-ревізійного управління в Одеській області. Суттєвих порушень чинного законодавства не встановлено. Протягом року діяльність академії також була перевірена державними контролюючими органами з питань: охорони праці, метрології, збереження енергетичних ресурсів, закупівель товарів, послуг та робіт, виконання стандартів підготовки моряків, виконання вимог до підготовки офіцерів запасу. За результатами перевірок суттєвих порушень не встановлено. У травні 2010 р. в академії була здійснена інспекційна перевірка представниками Європейської агенції з морської безпеки щодо стану системи навчання, тренажерної підготовки та дипломування моряків. За результатами перевірки були надані: одне спостереження та два зауваження, за результатами яких академія зробила корегуючі дії. В підрозділах академії впроваджено систему менеджменту якості, яка відповідає вимогам міжнародного стандарту ISO 9001:2008. У 2010 р. академія пройшла щорічну перевірку системи менеджменту якості й отримала підтвердження дії сертифікатів на відповідність до вимог стандарту ISO 9001:2008 Регістром судноплавства України та Регіональним управлінням в Україні Російського морського регістру судноплавства.

Здійснено заходи щодо удосконалення та розвитку матеріально-технічної бази академії. Придбано (у базовому ВНЗ): тренажер системи глобального морського зв'язку GMDSS (для Центра підготовки і підвищення кваліфікації); 173 комп'ютери, 43 принтери і сканери, 50 пристроїв безперебійного живлення; відео-проекційне та акустичне обладнання; поліграфічне обладнання; лабораторне обладнання. Встановлено нове відео-обладнання у залі Вченої ради академії; обладнано відео-проекційним та акустичним устаткуванням 3 аудиторії: № 406 (навчальний корпус № 2); № 103 (навчальний корпус № 3); № 414 (навчальний корпус № 7); обладнано 5 комп'ютерних класів: кафедра ТАУ та ОТ (15 та 10 комп'ютерів), факультет електромеханіки і радіоелектроніки (10 комп'ютерів); судномеханічний факультет (15 комп'ютерів), Центр підготовки і атестації плавскладу (20 комп'ютерів); продовжено розвиток локальної комп'ютерної мережі академії та її підключення до зовнішніх мереж (до мережі "УРАН" підключені всі навчальні корпуси, додатково за рік підключено 20 користувачів, всього до мережі підключено 475 користувачів), здійснено підключення резервного Інтернет-каналу (забезпечено його роботу у повному обсязі для усіх навчальних корпусів та екіпажу академії). У читальному залі наукової бібліотеки створено зону бездротового доступу до мережі Інтернет (Wi-Fi). Встановлено спеціальне комунікаційне обладнання для проведення телеконференцій та дистанційних лекцій (аудиторія № 316 навчального корпусу № 2) за програмою WeNeТ. Одеським авіаремонтним заводом передано Центру підготовки виживання в екстремальних умовах на морі тренажер "Гелікоптер" для практичної підготовки при рятуванні з гелікоптера, що тоне. Тренажер повністю готовий до проведення занять. Тренування на тренажері буде проводитись з початку 2011 р. Компанією "Transas Ltd" (Великобританія) разом з компанією "V.Ships" (Монако) передано у якості спонсорської допомоги на кафедру Автоматизації дизельних і газотурбінних установок тренажер суднової енергетичної установки типу ERS-400 на 6 робочих місць для відпрацювання навичок експлуатації головного двигуна і його систем, судової електростанції і допоміжного устаткування. Відкрита нова лабораторія EduNet з обладнанням фірми Phoenix Contact Gmbh&Co (Німеччина), яка призначена для вивчення сучасних засобів автоматизації технологічних процесів. Устаткування, представлене в лабораторії, дозволяє організувати системи керування та комплексної автоматизації суден. Відповідно до договору про співробітництво з Phoenix Contact Gmbh&Co академія буде використовувати 6 стендів ILC 130 Starterkit, які надані на умовах безоплатної оренди на 2 роки і потім перейдуть у власність академії. Міністерством оборони України було передано на кафедру технічної експлуатації флоту устаткування для обладнання навчального машинно-котельного відділення. Завершується комплекс робіт по введенню його до експлуатації. Заняття в цьому відділенні будуть здійснюватись з початку 2011 р.

Підготовлено до друку (здійснено редагування) 45 навчальних видань (1 підручник, 12 навчальних посібників, 32 методичних вказівників та збірників задач); видано 81 найменування навчально-методичної літератури (підручників – 1, навчальних посібників – 17, методичних вказівок – 61, збірників задач – 1, довідників – 1), отримано гриф МОН України на 2 підручника та 2 навчальних посібника.

Під керівництвом ректора працювала робоча група з розробки нових стандартів освіти за напрямком "Морський та річковий транспорт", спеціалізована вчена рада ВАК України з правом розгляду та захисту докторських дисертацій з трьох спеціальностей. Наказом голови ВАК України №18-08/5 від 05.07.2010 затверджений новий склад спеціалізованої вченої ради під головуванням ректора з терміном повноважень три роки. Протягом 2010 року ректор ОНМА виконував обов'язки голови експертної ради з механіки і транспорту Державної акредитаційної комісії України. Працював у складі міжнародної виконавчої ради та комітету з питань політики (морської освіти) Міжнародної асоціації морських університетів (IAMU, штаб-квартира у м. Токіо, Японія), прийняв участь у засіданнях міжнародної виконавчої ради та 11 Генеральної асамблеї IAMU (м. Пусан, Корея). В червні 2010 року у складі офіційної делегації України прийняв участь у роботі Дипломатичної конференції з перегляду Міжнародної конвенції і Кодексу з підготовки, дипломування моряків і несення вахти (ПДНВ) у м. Маніла (Філіппіни). Фахівці академії брали участь у роботі робочої групи з розробки пропозицій щодо стандартів підготовки та дипломування суднових офіцерів-електротехніків як складової нової редакції Конвенції та Кодексу ПДНВ. За підсумками проведеної роботи Україна виступила співавтором стандарту, який став складовою Манільських поправок до Конвенції та Кодексу ПДНВ. Академія прийняла участь у розробці Плану заходів з імплементації Манільських поправок до Конвенції та Кодексу ПДНВ в національну систему підготовки і дипломування моряків.

Організовано проведення двох засідань підкомісії з морського та річкового транспорту науково-методичної комісії з галузі знань "Транспорт і транспортна інфраструктура" (березень, жовтень). Організовано розробку та затвердження ОПП підготовки бакалаврів напряму "Морський та річковий транспорт" з урахуванням нових вимог МОН України структури ОПП. За 2010 рік академія взяла участь у 7 спеціалізованих виставках, 2 з яких – міжнародні: "Абітурієнт – 2010" (м. Запоріжжя), "Полтавський абітурієнт" (м. Полтава), "Міжнародна асамблея туристичного бізнесу" (м. Одеса), "Абітурієнт 2010" (м. Херсон), Міжнародна виставка "Одеса 216" (м. Одеса), Міжнародна виставка "Освіта та кар'єра – 2010" (м. Київ), "Перша Всеукраїнська морська виставка ПРМТУ" (м. Одеса). За результатами участі у виставках академія відмічена відповідними дипломами та сертифікатами, в тому числі за 1-е місце (золота медаль) в номінації "Інноваційний розвиток освіти та сучасні педагогічні технології" на Міжнародній виставці "Освіта та кар'єра – 2010".

Щорічний звіт ректора перед конференцією колективу академії схвалений конференцією трудового колективу 30 грудня 2010 року.


Ректор Одеської національної морської академії,
Заслужений працівник освіти України,
докт. техн. наук, професор 

М.В. Міюсов

 

Ювілей Морського Інституту України
(The Nautical Institute of Ukraine)

Міжнародна науково-практична конференція на тему:
"Конвенція МОП про працю у морському судноплавстві 2006 року (КТМС): погляд зацікавлених сторін"

8 жовтня в рамках святкування 10-літнього ювілею Морського Інституту України (The Nautical Institute of Ukraine – NIU) в Одеській національній морській академії пройшла Міжнародна науково-практична конференція, присвячена "Конвенції МОП про працю у морському судноплавстві 2006 р.: погляд зацікавлених сторін". Почесним гостем конференції та урочистих святкових заходів став Президент Морського Інституту Великобританії капітан J.A.Robinson.

Дана конференція зібрала в стінах ОНМА авторитетний склад учасників: керівників підприємств морської галузі та морської освіти України, спеціалістів, представників морського бізнесу. Були представлені доповіді на актуальні теми, пов'язані з конвенцією МОП про працю 2006 р.

Є впевненість, що відвертий обмін поглядами, неодмінно принесе реальні практичні результати вже найближчим часом. Вітаючи з ювілеєм Морський Інститут України, бажаємо успіхів, процвітання та задоволення від праці на ниві морської галузі нашої країни. Зі святом, шановні колеги!

Довідка

Морський Інститут Великобританії (NI) є однією з найбільших суспільних організацій, яка об'єднує морських офіцерів судноводійних спеціальностей, а також інших спеціалістів, працюючих в сфері морського судноплавства. Загальна кількість членів Інституту складає більше 7500, в тому числі більше 100 з них – члени Морського Інституту в Україні. Всього в Морському Інституті (штаб-квартира в Лондоні) нараховується 45 відділень, розташованих в різних регіонах світу.

За 10-літній період від дня заснування відділення МІВ в Україні, було проведено чимало офіційних заходів, напрямлених на досягнення цілей суспільної організації. До цього списку слід віднести: конференції, "круглі столи", присвячені пріоритетним проблемам вдосконалення професійної підготовки українських морських спеціалістів, участь в заходах, організованих Регіональним відділенням Російського морського регістру судноплавства, Держфлотінспекції, Інституту післядипломної освіти працівників морського та річкового транспорту України, крюїнговими компаніями з питань підвищення безпеки судноплавства, з захисту природного середовища від забруднення з суден, участь в міжнародних виставках на морську тематику та ін. Регулярно випускається Міжнародний морський журнал "Морський огляд" ("Sea Review"), в якому друкуються матеріали, напрямлені на задоволення інформаційних потреб широкого кола спеціалістів, працюючих в морській галузі України.

Торський В.Г.,  Почесний секретар МІУ в Україні

 

XI Наукова-практична конференція
"Практичні проблеми розвитку радіозв'язку та радіонавігації в ГМЗЛБ, в системах АІС, СУРС і РІС"

13-14 жовтня Одеська національна морська академія, Севастопольський національний технічний університет за підтримки Одеського відділення Інституту морської техніки, науки і технологій Великобританії провели ХІ щорічну конференцію з проблем морського радіозв'язку з суміжними питаннями "Практичні проблеми розвитку радіозв'язку та радіонавігації в ГМЗЛБ, в системах АІС, СУРС і РІС".

В роботі конференції брали участь 50 спеціалістів - представники різних організацій, які працюють в галузі морського радіозв'язку та навігації: морської адміністрації України, навчально-тренажерних центрів, рятувально- координаційних центрів, навчальних закладів, підприємств з забезпечення навігації та зв'язку, проектно-конструкторських бюро, портів та інших організацій.

Учасники конференції обговорили широкий спектр питань, пов'язаних з розвитком, розробкою та експлуатацією навігаційного обладнання, а також засобів і систем радіозв'язку та електрорадіонавігації, було представлено 19 доповідей та повідомлень. Особливу увагу конференції було присвячено питанням перспективних напрямків з реалізації Розділів IV, V та XI Конвенції СОЛАС.

Розглянувши та обговоривши питання та проблеми, пов'язані з застосуванням засобів та систем зв'язку та електрорадіонавігації в ГМЗЛБ, АІС, СУРС і РІС в цілях забезпечення безпеки судноплавства та охорони людського життя, науково-практична конференція прийняла наступні рішення:

  1. Просити Інспекцію з питань підготовки та дипломування моряків Міністерства транспорту та зв'язку України розглянути доречність введення, в якості обов'язкової підготовки, практичного використання АІС для всіх судноводіїв, які несуть вахту, передбачивши для цього окремий курс, проходження якого є особливо важливим на початкових етапах введення АІС, так як спостерігається дуже велика кількість хибних дій з боку судноводіїв.
  2. Запропонувати класифікаційним товариствам (регіональним представництвам Російського морського регістру судноплавства на Україні та Регістру судноплавства України) посилити контроль за вірністю установки на суднах станцій АІС, звернувши особливу увагу на введення статистичних даних (MMSI, назви судна, номера ІМО, позивного сигналу, точок встановлення антен зовнішнього та внутрішнього приймачів ГНСС), а також тип судна і вантажу, що перевозиться. З цією метою організувати та провести підготовку спеціалістів класифікаційних товариств з належної установки та перевірки апаратури АІС.
  3. Запропонувати морській адміністрації створити систему заходів, які б застосовувались до винуватців передачі хибних викликів лиха згідно з Резолюцією А.814 (19), а також вимагати від судновласників не залишати без відповідного розгляду та висновків випадки передачі хибних викликів лиха власними суднами.
  4. Запропонувати тренажерним центрам ГМЗЛБ, які здійснюють підготовку суднових радіоспеціалістів, звернути особливу увагу в тренажерній підготовці на засвоєння мір з попередження та практичних дій з процедури відміни хибних викликів лиха. Державним кваліфікаційним комісіям в свою чергу при перевірці компетентності здобувачів для отримання/підтвердження дипломів ГМЗЛБ суворо відноситись до контролю знань та навичок з попередження та відміни хибних викликів лиха та не зараховувати проходження іспиту у випадку нечітких знань та відсутності твердих навичок за цим питанням.
  5. Запропонувати Інспекції з питань підготовки та дипломуванню моряків у найкоротші строки вирішити питання підготовки та сертифікації інструкторів-викладачів навчально-тренажерних центрів за всіма напрямами на базі провідних морських навчальних закладів, які мають висококваліфікований професорсько-викладацький склад, сучасну лабораторну та тренажерну базу.
  6. Запропонувати морській адміністрації організувати підвищення кваліфікації персоналу рятувально-координаційних центрів та закріплених за ними берегових станцій у відповідності до вимог керівництва IAMSAR, т.1 та т.2 з виділенням для реалізації даного плану відповідних коштів, а також прийняти міри для організації безперервної вахти на всіх берегових станціях та рятувально-координаційних центрах.
  7. Організувати щорічний випуск науково-технічного збірника "Морський радіозв'язок, радіонавігація та електроніка" для опублікування матеріалів щорічної конференції та статей з сучасних питань розвитку морських технологій в галузі радіозв'язку, радіонавігації та електроніки.

Кошевой В.М.,
завідуючий кафедрою морського радіозв'язку

 

Міжнародна конференція на тему
"Замок Кілтсі та його володарі"

16 жовтня 2010 року в Кілтсі (Естонія) відбулась Міжнародна конференція на тему "Замок Кілтсі та його володарі", присвячена 240-річчю від народження першого російського кругосвітнього мореплавця Івана Федоровича (Адама Йогана) Крузенштерна.

З доповіддю "Одеса та рід Крузенштернів" виступив доцент ОНМА, тричі правнук адмірала І.В. Логішев. В своїй доповіді він розповів про діяльність старшого сина Крузенштерна - Миколи (Отто Леонарді) - на посаді військового губернатора Одеси (1854-1856 рр.), про його заслуги в організації оборони Одеси під час Кримської війни.


І.В. Логішев дарує книгу "Одеські німці"
одеського автора Е. Зебольд-Плеського
голові Фонду Крузенштерна (Кілтсі, Естонія)
о Лембіту Кеєрусу (1884 р.).
Також в доповіді була розкрита діяльність племінника адмірала - губернатора Новорійсійського краю (1862-1874 рр.) Павла (Пауля Деметріуса) Коцеби. При ньому був відкритий (1865 р.) Новоросійський (нині Одеський національний) університет ім. І.І. Мечникова, вулиці бруковані гранітною брущаткою, проведено газове освітлення (1866 р.) та водопровід (1873 р.), збудовані залізничні шляхи, які об'єднали Одесу з Києвом, Кременчугом, Бендерами, Кишиневом. Його ім'я було присвоєне міській очній лікарні, нині це Інститут очних хвороб імені академіка В.П. Філатова.

З Одесою пов'язана і сумна подія в історії роду Крузенштерна. Онук адмірала, син віце-адмірала Павла Івановича (Пауля Теодора) Крузенштерна - Адам Йоган, будучи капітаном-лейтенантом Російського флоту, загинув під час аварії пароплава "Азов".

Логішев І.В.,
доцент кафедри ТЕФ

 

ІХ Міжнародна виставка з судноплавства, суднобудівництва, розвитку портів "Одеса 216"
(Міжнародний Чорноморський транспортний
Форум, м.Одеса)

20-22 жовтня в приміщенні Одеського морського торговельного порту проходила 9 Міжнародна виставка з судноплавства, суднобудівництва, розвитку портів.

В цьому році Форум об'єднав в собі ХІІ Міжнародну виставку з транспорту та логістики "ТрансУкраїна 2010", ІХ Міжнародну виставка з судноплавства, суднобудівництва, розвитку портів "Одеса 216", а також міжнародні виставки: "ТрансРейл Україна 2010", "Комерційний та муніципальний транспорт2010", "Складські технології 2010" та Міжнародну конференцію "Транспортна стратегія України. Обмін досвідом розвитку транспортної інфраструктури та становлення логістичної галузі.

В цьому році на виставці "Одеса 216" свої здобутки представляли такі країни, як Австрія, Білорусь, Бельгія, Греція, Данія, Естонія, Індія, Італія, Казахстан, Канада, Німеччина, Польща, Росія, Україна, Фінляндія, Чехія, Швеція.

Делегація Одеської національної морської академії гідно представила наш ВУЗ потенційним партнерам та охочим до співпраці, надавши вичерпну інформацію про масштабну міжнародну діяльність академії та курсантів ОНМА, про напрямки підготовки, як практичної так і наукової діяльності професорсько-викладацького складу, курсантів та студентів.

Вдалим завершенням виставки стало вручення диплому почесного учасника представникам ОНМА.

 

Мазур О.М.,
нач. рекламно-інформаційного відділу

 

ПРОЕКТ "TEMPUS"
Мережа електронного дистанційного навчання в університетах

Координаційний семінар в Білорусі

З 24 по 30 жовтня в Мінську (Білорусь) проходила координаційна зустріч всіх ВУЗів, які беруть участь в проекті Tempus WeNeТ. Задачами зустрічі було затвердження бюджету проекту, уточнення всіх тем курсів, які мають підготувати ВУЗи з Білорусі, України, Грузії.

В рамках зустрічі ВУЗи, зазначених вище країн, представили тематику та структуру курсів, які будуть розроблятись ними. Представниками Одеської національної морської академії була представлена тематика і структура курсів на тему: "Круїзний бізнес":

  1. Закономірності стійкого функціонування регіонального круїзного судноплавства.
  2. Ринок круїзного судноплавства.
  3. Управління розвитком круїзного судноплавства в Чорноморському регіоні.
  4. Економіка яхтинга та прибережних пасажирських перевезень.
  5. Механізм оптимізації берегового обслуговування круїзних пасажиропотоків.
  6. Організація річкових круїзів.
  7. Особливості державного контролю з безпеки в обслуговуванні круїзних пасажирів.

Також на семінарі були представлені європейські ВУЗи - партнери проекту, які ознайомили учасників зі своїм досвідом створення курсів з дистанційної системи навчання.

В рамках зустрічі проходила виставка "Tourbusiness-2010". Від Одеської національної морської академії виступили Голубкова І.А, Голобородько О.І. з доповіддю "Стан проектної роботи в рамках проекту WeNeТ в ОНМА".

Завершенням координаційного семінару стало підведення підсумків 2010 року, прийняття бюджету на 2011 рік, затвердження плану роботи на 2011 рік.

Заїчко С.І.,
проректор з НПР та МД

 

Зустріч з абітурієнтами

27 жовтня Одеська національна морська академія зустрічала абітурієнтів та всіх бажаючих ознайомитись з можливостями отримання вищої освіти в академії.

Розпочалась зустріч переглядом відеофільму про наш навчальний заклад. Після перегляду всі гості були запрошені на зустріч з керівництвом ОНМА до Великої актової зали. На питання абітурієнтів відповідали: ректор Міюсов М.В, перший проректор Шемякін О.М., декани факультетів, представники приймальної комісії ОНМА та навчально-методичного центру довузівської підготовки ОНМА.

Сподіваємось, що дана зустріч була не останньою і вже наступного року ми зустрінемо сьогоднішніх абітурієнтів серед курсантів-першокурсників Одеської національної морської академії.

Корнодудов М.М.,
директор УМЦДП

 

Міжнародна спеціалізована виставка
"Освіта та кар'єра - 2010"
(м. Київ)

18-20 листопада 2010 р. у м. Києві у приміщенні Центру ділового та культурного співробітництва "Український дім" відбувалась щорічна Міжнародна спеціалізована виставка "Освіта та кар'єра - 2010" та VII міжнародна виставка закордонних навчальних закладів "Освіта за кордоном".

Виставка проводилась Міністерством освіти і науки України спільно з Академією педагогічних наук України та Товариством "Знання" України.

У виставці взяли участь понад 190 вищих навчальних закладів, міжнародних організацій, видавництв, компаній роботодавців, а також вищі навчальні заклади Великої Британії, Греції, Канади, Литви, Німеччини, Польщі, Франції, Росії, США, Туреччини, Фінляндії, Швейцарії.

На урочистому відкритті виставки "Освіта та кар'єра - 2010" були присутні: Табачник Д.В. (Міністр освіти та науки, молоді і спорту), Глущенко С.В. (заст. Міністра у справах сім'ї, молоді та спорту), Кушерець В.І. (голова правління Товариства "Знання" України), Жак Фор (Надзвичайний і Повноважний Посол Франції в Україні), Даніель Карон (Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні), Крістофер Фітцджеральд (Радник з питань преси, освіти та культури посольства США в Україні), Даріуш Гурчинський (заст. Посла, Радник з питань науки і освіти посольства Республіки Польща в Україні), Гриценко О.І. (директор Національного центру ділового та культурного співробітництва "Український дім").

Одеська національна морська академія була відмічена Табачником Дмитром Володимировичем, як ведучий ВУЗ нашої країни і посіла перше місце в номінації "Інноваційний розвиток освіти та сучасні педагогічні технології". Делегації ОНМА урочисто вручили золоту медаль та сертифікат.

Вітаємо академію з визнанням та чекаємо на нових абітурієнтів!

  

Мазур О.М.,
нач. рекламно-інформаційного відділу

 

Презентація лабораторії EduNet

25 листопада на кафедрі ТАУ і ВТ Одеської національної морської академії відбулась презентація лабораторії EduNet фірми Phoenix Contact Gmbh&Co (Німеччина).

Компанія Phoenix Contact Gmbh&Co забезпечила ОНМА сучасними стендами на базі тестової системи, до складу якої входять:

  1. Компактний контролер ILC 130 ETH;
  2. канальний аналоговий вхід;
  3. потенціометр для визначення аналогових значень;
  4. 8-розрядна комутаційна панель для визначення цифрових сигналів;
  5. дріт Ethernet CAT-5;
  6. блок живлення;
  7. компакт-диски з прикладами проектів та документацією.

Використання цього обладнання сумісно з персональним комп'ютером, дозволяє отримувати курсантам знання та вміння з розробки та програмуванню сучасних комп'ютерно-інтегрованих систем управління.

Лабораторія призначена для вивчення сучасних засобів автоматизації технологічних процесів. Обладнання, надане для лабораторії, дозволяє організовувати системи управління широкого спектру, включаючи судна.

Контролери класу 100 - є основними елементами сучасних систем автоматизації, які за допомогою модулів вводу-виводу IP20 Inline можуть використовувати всі необхідні сенсори та виконавчі пристрої.

Дане обладнання буде використовуватись при підготовці курсантів за наступними дисциплінами:

  • мікропроцесорна техніка;
  • інформаційно-вимірювальні системи;
  • комп'ютерно-інтегровані системи на транспорті.

Перший етап співпраці академії з Phoenix Contact Gmbh&Co передбачає використовування 6 стендів ILC 130 Starterkit.

Необхідно відмітити ряд переваг контролерів класу 100:

  1. Висока пристосовуваність завдяки можливості підключення різноманітних стандартних і функціональних терміналів системи вводу-виводу Inline.
  2. Проста інтеграція з існуючими мережами, створеними відповідно до міжнародних стандартів INTERBUS, ETHERNET та за бажанням GSM/GPRS.
  3. Безперешкодний обмін даними через інтеграцію стандартних протоколів HTTP, FTP, SNMP, SQL і OPC.
  4. Інтуїтивне програмування згідно з IEC 61131 з використанням програмного забезпечення для систем автоматизації PC Worx/PC Worx Express.

Також прилади даної системи захищені від електромагнітного впливу та характеризуються виключно низьким рівнем випромінення.

Вітаємо курсантів Одеської національної морської академії, які приєднались до девізу компанії Phoenix Contact Gmbh&Co "Натхненні інновації"!

Горб С.І.,
завідуючий кафедрою ТАУ і ВТ

 

Брейн-ринг

29 листопада Велика актова зала Одеської національної морської академії вже вкотре об'єднала шанувальників інтелектуальної гри "Брей-ринг".

Кожний факультет представляли по дві команди гравців. Слід відзначити зацікавленість курсантів ОНМА в даній грі. Адже кожне з заданих питань дуже жваво обговорювалось, осмислювалось гравцями. Виникали питання з точності відповідей, зі швидкості їх надання: важливим є не лише правильність, але й вчасність.

Місця в фіналі розподілились наступним чином: перше місце - команда факультету морського права і менеджменту, друге місце - команда факультету морського судноводіння, третє місце - факультету автоматики.

Слід відзначити тематичність вручених призів. Курсантам вручили подарункові набори шахів, шашок, нардів. Головний приз - перехідний кубок ректора, переможцям брейн-рингу вручив Міюсов М.В. команді факультету морського права і менеджменту. Вітаємо переможців та учасників гри!

Резнік О.Г.,
директор центру культури ОНМА

 

Перша Всеукраїнська морська виставка
Профспілки робітників морського транспорту України
(м. Одеса)

4 грудня делегація Одеської національної морської академії представляла наш ВУЗ на першій Всеукраїнській морській виставці, організованій Профспілкою робітників морського транспорту України.

Дана виставка організована вперше. Відвідувачі мали змогу ознайомитись з діяльність профспілок для моряків, задати хвилюючі питання стосовно оподаткування моряків, дізнатись більше про програми медичного страхування для всієї родини та ін. Представники ОНМА в повному обсязі надали інформацію стосовно отримання морської освіти та можливості участі в міжнародних морських освітніх програмах.

Сподіваємось на подальше продовження плідної співпраці з Профспілкою робітників морського транспорту України.

Заїчко С.І.,
проректор з НПР та МД

 

Всеукраїнський тиждень права
(м. Київ)

6 грудня 2010 року в приміщенні Міністерства юстиції України відбулось урочисте відкриття Всеукраїнського тижня права 2010. У церемонії відкриття взяли участь: заступник Міністра юстиції України Лідія Горбунова, Представник президента України у Конституційному Суді України Лукаш О.Л., Голова Конституційного Суду України Головін А.С., народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя Власенко С.В., Координатор проектів ОБСЄ в Україні, пан посол Любомир Копай, директор Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України Шемшученко Ю.С., проректор з наукової роботи Хмельницького університету управління та права Стефанчук Р. О., президент ВГО "Спілка адвокатів України" Варфоломеєва Т.В., керуючий партнер юридичної групи "LCF Law Group" Огренчук А.О., декан юридичного факультету Європейського ун-ту Бутенко А.І., ректор Національної академії прокуратури України Середа Г.П., декан юридичного фак-ту Київського національного економічного ун-ту ім. Вадима Гетьмана Опришко В.Ф., голова Координаційної ради молодих юристів України при Мін'юсті Середа О.О. На урочистому відкритті були присутні представники державних інституцій, юридичної науки, студенти вищих навчальних закладів, представники Міністерства юстиції.

В рамках Всеукраїнського тижня права проводились такі заходи, як виставка-форум "Юристи - суспільству", Всеукраїнський правовий турнір серед студентів вищих навчальних закладів України. Організаторами виставки-форуму виступили: Міністерство юстиції України та Координаційна рада молодих юристів України. Метою заходу було закріплення правових національних традицій, надання юридичної допомоги, орієнтування сучасної молоді на професіоналізм та порядність в майбутній професії.

Представниками Одеської національної морської академії на правовому турнірі серед студентів ВНЗ України була команда факультету морського права і менеджменту "Lex in mare". Наша команда зайняла почесне 3-тє місце. Щиро вітаємо переможців: Кобелєва О.О. (гр. 1341), Наливайко Є.О. (гр. 1341), Бутрик А.О. (гр. 1341), Племениченко Г.В. (гр. 1332), Трихманенко А.В. (гр. 1332).

Бажаємо успіхів, натхнення та нагород!

Довідка

21 травня 2008 року Координаційна рада молодих юристів України при Міністерстві юстиції України - дорадчий орган Міністерства юстиції України - ініціювала загальноукраїнський форум "Тиждень права" як національну правову традицію.

Під егідою "Тижня права" кожен її учасник може провести акцію чи захід на благо суспільства, утверджуючи повагу до права, довіру до працівників юридичних професій в Україні. "Тиждень права" має аполітичний характер і проводиться на загальноукраїнському рівні. Заходи проводяться на локальному та центральному рівнях: у містах, селах і селищах та в столиці України - місті Києві.

Бойко І.С.,
декан факультету морського права і менеджменту

 

Видавець
Одеська національна морська академія
65029, м. Одеса, вул. Дідріхсона, 8
тел. 8 (0482) 35-62-39
http://www.onma.edu.ua
E-mail: rio@onma.edu.ua
Відповідальний за випуск С. Заічко
Дизайн та верстка
А. Ролінський, Н. Зозуля
Фотограф О. Фірсова
Редактор О. Мазур