БЮЛЕТЕНЬ ОНМА
ЩОКВАРТАЛЬНИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ ОДЕСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ МОРСЬКОЇ АКАДЕМІЇ
№ 6 липень - вересень 2010  

Вітаємо першокурсників!

Починається новий навчальний рік, який відкриває нову сторінку життя й історії нашого навчального закладу. Традиційним заходом у вересні стало урочисте посвячення в курсанти - вчорашніх абітурієнтів, які гідно пройшли вступні випробування і стали курсантами Одеської національної морської академії.

Для вас, шановні першокурсники, початок цього навчального року - фактично початок вашого нового життєвого шляху. Протягом усіх років навчання вашими основними завданнями будуть: творіння себе як особистостей, придбання знань і застосування їх на практиці. Висококваліфікований професорсько-викладацький склад Одеської національної морської академії зробить все можливе, щоб роки перебування в академії були не лише часом інтенсивного навчання, але і періодом, який стане кращим у вашому житті і гордо називатиметься курсантським. Сучасне тренажерне обладнання для практичних занять, комп'ютерні класи, можливість займатися різними видами спорту й любительської діяльністю - все це до ваших послуг в ОНМА.

Упевнений, що ви свідомо зробили свій вибір. Тепер все залежить тільки від вас. А керівництво і викладачі академії зроблять все можливе, щоб ви стали фахівцями вищого класу, затребуваними на сучасному міжнародному ринку праці. Переконаний, ваші здібності та наполегливість стануть запорукою визначних досягнень у дорослому житті!

Бажаю вам досягти намічених цілей!

Міюсов М.В.,
ректор ОНМА

 

IX Міжнародний транспортний тиждень
Інтер-транспорт

З 2 по 4 червня 2010 року у виставковому комплексі Одеського морського торгового порту відбулася дев'ята міжнародна конференція та виставка щодо розвитку морського, залізничного, автомобільного і річкового транспорту, інфраструктури і устаткування для перевезень і перевантажувальних робіт «Інтер-ТРАНСПОРТ».

Протягом кількох років виставка і конференція «Інтер-ТРАНСПОРТ» «вписуються» у програму міжнародного транспортного тижня. У загальній же складності у виставці взяли участь представники близько 100 компаній з 13 країн - України, Росії, Білорусії, Казахстану, Грузії, Естонії, США, Канади, Бельгії, Нідерландів, Швеції, Туреччини та Китаю.

Традиційно були представлені провідні порти Чорноморсько-Азовського басейну - Одеський, Іллічівський, Південний, Миколаївський, Маріупольський, Херсонський, Потійський. Представила свою діяльність і АСК «Укррічфлот», до складу якої входять п'ять провідних річкових портів України - завдяки присутності «Укррічфлоту» на заході, воно користувалося виключно високим інтересом з боку представників річкових портів і підприємств, що забезпечують їх роботу.

Традиційно була представлена в цьому році і діяльність провідних підприємств, що спеціалізуються в галузі гідротехнічного будівництва. Вітчизняні досягнення в даній сфері продемонструвала українська компанія «Мінбуд», а із зарубіжних компаній, що працюють у цій галузі, про свої новинки і специфіку роботи розповіли відвідувачам виставки компанії: Trelleborg Marine Systems (Швеція), Naue GmBH & Co (Німеччина), Jan De Nul n. v. (Бельгія), Maritime International Ltd. (США), а також Boskalis International (Нідерланди), яка, окрім експозиції на виставці, представила свою доповідь на конференції в рамках секційного засідання «Будівництво, реконструкція, проектування та технічна експлуатація портових гідротехнічних споруд». Суднобудівну галузь представляла відома нідерландська компанія Damen Shipyards Gorinhem.

Подія відбувалася за підтримки Делегації Європейської Комісії в Україну, було внесено в планові заходи Організації Чорноморського Економічного Співробітництва, координували його проведення КТС СНД, Міністерство закордонних справ України, Міністерства транспорту та зв'язку України та Одеська обласна державна адміністрація.

За час роботи виставки її відвідали понад 800 осіб.

Асоціація портів України «Укрпорт», яка традиційно виступає в ролі співорганізатора заходів транспортної тижня, також познайомила гостей виставки зі своєю діяльністю, головною метою якої є сприяння розвитку портів і захист їх інтересів в органах державної влади.

Девіз форуму «Інтер-ТРАНСПОРТ» - «Діалог. Довіра. Дія».

 

Дипломатична конференція в Манілі
(Філіппіни)

З 21 по 25 червня 2010 р. в столиці Філіппін Манілі проходила Дипломатична конференція країн-сторін Міжнародної конвенції про підготовку і дипломування моряків та несення вахти 1978 р. (Конвенція ПДНВ).

У Конференції взяли участь більше 500 делегатів з 85 країн-сторін Конвенції ПДНВ, а також спостерігачі з: держави Сурінамі, трьох асоційованих членів ІМО (Фороський острова, Гонконг (Китай), Макао (Китай), Міжнародної організації праці, двох міжурядових організацій - Єврокомісії і Ліги арабських держав і 17 неурядових організацій. Конференція проходила під керівництвом Президента Конференції пана Нілу Феррера.

Україну представляла делегація у складі: голова делегації - заступник керівника Державної адміністрації морського і річкового транспорту - Головний державний інспектор з безпеки судноплавства Тихонов Ілля Валентинович, члени делегації - директор Одеської регіональної філії Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків Михайленко Юрій Миколайович і ректор Одеської національної морської академії Міюсов Михайло Валентинович.

Конференцію відкрив Генеральний секретар ІМО р-н Е. Мітропулос. З вітальною промовою виступив віце-президент Філіппін р-н Нолі де Кастро. Було також оголошено вітальне послання Генерального секретаря ООН делегатам Конференції з висловленням щирої подяки на «2010: Рік моряка» кожному, з більш ніж 1,5 мільйона моряків в усьому світі - за їх неоціненний внесок у розвиток світової торгівлі та бізнесу.

Головне завдання, яке стояло перед делегатами Конференції, - завершити обговорення і схвалити / прийняти поправки до Конвенції ПДНВ та Кодексу ПДНВ після трирічного всебічного їх обговорення в ІМВ.

Після остаточного обговорення на Конференції останньої редакції тексту поправок до Конвенції та Кодексу ПДНВ на засіданні Комітету повного складу та перевірки редакції тексту резолюції Редакційним комітетом, 25 червня 2010 представниками сторін Конвенції був підписаний заключний акт Конференції, що схвалює текст поправок, а саме: поправки до Міжнародної конвенції ПДНВ (Резолюція 1) і поправки до Кодексу ПДНВ (Резолюція 2).

Конференція також прийняла 17 інших резолюцій.

Від Україні Заключний акт був підписаний головою і всіма членами делегації.

Схвалені поправки до Конвенції та Кодексу ПДНВ зачіпають практично кожен розділ Конвенції і кожен розділ Кодексу ПДНВ.

Найбільш суттєві зміни такі:

  • уточнено назву і дано визначення видів документів, які видаються морякам, відповідно до вимог Конвенції;
  • визначено, що документи про компетентність (дипломи), які видаються капітанам та особам командного складу морських суден відповідно до вимог Правил ІІ / 1, ІІ / 2, ІІ / 3 (судноводіям), ІІІ / 1, ІІІ / 2 (механікам), ІІІ / 6 (електромеханікам), IV / 1 IV / 2 (радіоспеціаліста) або VII / 2 (фахівцям з інтегрованими професіями) та свідоцтва про професійну освіту, які видаються відповідно до правил II / 4 II / 5 (матросам), III / 4, III / 5 (мотористам), III / 7 (електрикам), VII / 2 (фахівцям з інтегрованими професіями), а також документи про підготовку у відповідності з правилами V/1-1, V/1-2 (свідоцтва про підготовку для роботи на танкерах) повинні видаватися тільки Адміністрацією;

Визначено перелік інформації, яка повинна вноситися до свідоцтва про професійну придатність.

Уточнено вимоги до Реєстру документів моряків. Передбачено, що, починаючи з 01.01.2017 р., інформація про статус документів моряків повинна бути доступна англійською мовою через електронні засоби зв'язку для інших Сторін Конвенції і компаній при перевірці достовірності і дійсності цих документів з метою їх визнання в рамках вимог Правила І/10 Конвенції.

Наведені нові визначення ряду посад осіб командного складу та суднового екіпажу, а саме: електромеханік (electro-technical officer), кваліфікований матрос (able seafarer deck), кваліфікований моторист (able seafarer engine), електрик (electro-technical rating).

Уточнено вимоги до процедури проведення медичних оглядів, формою та змістом медичного свідоцтва.

Уточнено, що при схваленні навчально-тренажерних центрів (курсів і програм підготовки) Сторони повинні брати до уваги дотримання вимог відповідних модельних курсів ІМВ. (Розділ А-І / 1 п.6 Кодексу).

Визначено обов'язкові види підготовки, які повинні мати капітан та особи командного складу (судноводії, механіки та електромеханіки) для отримання відповідних дипломів про компетентність з метою роботи на морських суднах. Новими правилами Конвенції (Правила ІІ / 5, ІІІ / 5, ІІІ / 7) введені вимоги до стандартів компетентності для кваліфікованого моториста та електрика.

Уточнено Правило ІІІ / 1 щодо загального стажу підготовки в майстернях і на суднах, необхідного для отримання диплома вахтового механіка.

Новим правилом ІІІ / 5 введені стандарти компетентності для електромеханіків на рівні експлуатації і порядок їх дипломування.

У стандарти компетентності осіб командного складу на рівнях управління та експлуатації введені нові компетенції, знання та вміння, які передбачають різноманітні види підготовки, викликані впровадженням на сучасних судах нових технологій і складного сучасного устаткування.

Наведено на рівень сучасності вимоги щодо підготовки та дипломування персоналу, що працює на всіх типах танкерів і введені нові вимоги до дипломування персоналу танкерних суден.

Доповнені вимоги до компетентності персоналу, що працює на пасажирських суднах ро-ро.

Введені нові рекомендації щодо підготовки персоналу, який працює на суднах у полярних водах і персоналу, який працює на суднах з системами динамічного позиціонування.

Уточнено принципи, що визначають прибережне плавання. Передбачено, що кордони прибережного плавання повинні бути вказані у підтвердженні диплома.

Переглянуті вимоги щодо готовності до несення вахти і годин роботи і відпочинку.

Введені нові обов'язкові для Адміністрацій вимоги щодо попередження зловживань використанням на судах наркотиків і алкоголю. Адміністрації мають передбачити дієві заходи з контролю за дотриманням цих вимог.

Активна участь українських делегацій у роботі ІМО по всеосяжного перегляду Конвенції та Кодексу ПДНВ протягом всіх останніх 3-х років і, безпосередньо, в роботі самої Конференції в Манілі щодо схвалення цих поправок, засвідчило відповідальну і зацікавлену позицію, займаної України при розгляді та вирішенні сторонами Конвенції питань, що стосуються стандартів компетентності осіб командного складу та суднової команди морських суден і подальшого вдосконалення системи освіти, підготовки та дипломування моряків.

Генеральний Секретар ІМО зазначив у своїй заключній промові на Конференції, що зараз важливо, щоб прийняті в Манілі поправки до Конвенції та Кодексу ПДНВ якомога швидше дійшли до тих, кого вони стосуються в першу чергу: до Морських Адміністрацій та зацікавлених відомств, до моряків, до судноплавних компаній і судновласників, морських освітніх установ і центрів підготовки моряків, до схвалених медичних установ та інших організацій та установ, залучених до процесу морської освіти, підготовки і дипломування.

Генеральний Секретар ІМО запропонував, щоб успішне завершення Конференції було сприйнято, як початок відліку докладання наших майбутніх зусиль на трьох рівнях реалізації вимог Манільський поправок:

перший - почати якомога раніше переказ переглянутих вимог Конвенції та Кодексу на національні мови Сторін Конвенції, та впровадження нових, передбачених манільським поправками вимог у національне законодавство з метою якомога більш раннього їх застосування;

другий - використовуючи технічні можливості ІМО, надати Сторонам Конвенції дійсну допомогу в ознайомленні з переглянутими вимог Конвенції та Кодексу та їх правильного тлумачення і застосування в цілому;

і третій - ініціювати дії для забезпечення повного і ефективного застосування і суворого дотримання вимог переглянутої Конвенції та Кодексу після набуття чинності поправками чинності 1 січня 2012 року.

 

Перший міжнародний Гриновський фестиваль «Яскраво-червоні вітрила»

З 20 - 23 серпня Одеса приймала гостей та учасників Першого Міжнародний грінівського фестивалю «Яскраво-червоні вітрила», присвяченого 130-річчю з дня народження російського письменника Олександра Гріна.

Фестиваль організований Одеським регіональним відділенням Національної Спілки Журналістів України та Міжнародним Благодійним фондом Ріти Колобова «AVE» за підтримки Одеської облдержадміністрації, Одеського міськвиконкому, Одеського морського торгового порту, Водно-спортивного комплексу «Чорноморський яхт-клуб», Одеської національної морської академії, Південноросійського Союзу Письменників (Одеська обласна організація Конгресу Літераторів Україна), Одеської обласної організації Національної спілки художників України, Міжнародного дитячого оздоровчого центру «Молода гвардія».

Своїм завданням учасники фестивалю позначили збереження гріновських ідеалів: романтики, вірності, людської особистості, «просвіченої наскрізь, як ранковим сонцем», любов'ю до життя. Мета - розвиток та зміцнення творчих і дружніх зв'язків між поетами, прозаїками, художниками, кінематографістами, фотохудожниками, скульпторами, музикантами України та зарубіжних країн, відкриття молодих талантів, сприяння спілкуванню початківців авторів з визнаними майстрами.

У рамках фестивалю було оголошено конкурс малої прози, конкурс короткометражного кіно, фотоконкурс. Були проведені майстер-класи відомими російськими та українськими письменниками за участю редакторів літературно-художніх видань, організовані виставки живопису і скульптури, декоративно-прикладного мистецтва, дитячої творчості, відбувся виступ танцювальних колективів та поетичні читання. Один з майстер-класів провів Жуков Д.С. (Старший викладач кафедри управління судном Одеської національної морської академії). Юні учасники фестивалю винесли багато корисної інформації та нових умінь з тренінгу «Морські вузли».

Фестиваль вийшов по-справжньому міжнародним. Серед його учасників - жителі України, Росії, Білорусі, Казахстану, Німеччини, Норвегії. Зокрема, голова журі кіноконкурсу - відомий кінознавець Євген Женин - розповів, що організатори конкурсу, затіваючи його, розраховували на режисерів-аматорів. А виявилося, що серед учасників професійні режисери-постановники студії «Казахфільм», документалісти з Німеччини, випускники московських вищих режисерських курсів, керівники редакцій пітерського ТБ. І поряд з ними досить талановиті дебютанти.

Заходи фестивалю проводилися на базі Одеського літературного музею та Одеського меморіального музею К.Г. Паустовського, Одеського морського торгового порту, Одеського морського вокзалу, Міжнародного дитячого оздоровчого центру «Молода гвардія», Одеської обласної філармонії, Музею сучасного мистецтва Одеси, Театру мод Перуцька.

Сміливо можна сказати, що кульмінацією фестивалю став захід яхти «Гранат» під червоними вітрилами в акваторію Одеського морського торгового порту під акомпанемент оркестру Одеської національної морської академії. У цей же день в будівлі Одеської обласної філармонії організаторами фестивалю були нагороджені переможці конкурсів малої прози та короткометражного кіно, вітрильної регати, постійні партнери та члени організаційного ради фестивалю. Медалі та листи подяки були передані, зокрема, начальнику Одеського морського торговельного порту Миколі Павлюку, дирекції Одеського морвокзалу, ректору Одеської національної морської Міюсову М.В. та ректору Одеської національної юридичної академій Ківалову С.В., директору Одеської обласної філармонії Галині Зіцер. Теплі слова подяки прозвучали на адресу Одеських музеїв: імені М. Реріха, імені К. Паустовського, Літературний музей, музей ім. В.П. Філатова. Автором фестивальних призів виступив Марк Орловський.

Пам'ятну медаль «Червоних вітрил» розробила Ольга Лесовікова, виконав Алік Мірзоєв.

Вітаємо всіх учасників фестивалю з перемогами та бажаємо усіляких успіхів!

Мазур О.М.,
нач. рекламно-інформаційного відділу

 

Міжнародна конференція
з круїзного бізнесу

17 вересня цього року була проведена ІІ Міжнародна конференція з круїзному бізнесу.

Організаторами заходу виступили: Одеський морський торговий порт, Асоціація Середземноморських круїзних портів «МедКруіз» і Міжнародна Асоціація портів Чорного і Азовського морів БАСПА.

У конференції брали участь більше тридцяти найбільших круїзних компаній, експедиторських агентств і портів, серед яких: Міжнародна круїзна компанія Royal Caribbean Cruises, група компаній V. Group, французька круїзна лінія Compagnie du Ponant, компанія MSC Cruises, Одеська національна морська академія та ін.

Метою конференції було налагодження співпраці між учасниками, обмін досвідом у даній сфері бізнесу, визначення шляхів розвитку представлених круїзних ліній і методів залучення туристів.

Головою правління «GPWild (International) Ltd» Пітером Уайльдом були розглянуті проблеми та перспективи продовження середземноморських круїзних маршрутів на Чорному морі. Голова оцінив інфраструктуру Одеського порту і дав прогноз пасажиропотоку для порту до 2025 року, в доповідь було включено маркетинговий план розвитку терміналу в майбутньому. Віце-президент компанії «Royal Caribbean International» Джона Терсек повідомив, що найбільш важливою проблемою на даний момент для його компанії є проблема реклами, залучення споживачів їх послуг.

За словами начальника державного підприємства «Одеський морський торговий порт» Микола Павлюк., Обслуговування круїзних суден і пасажирів є одним з пріоритетних напрямків розвитку Одеського порту. «За минулі 2 роки Кабінетом Міністрів України та Міністерства транспорту та зв'язку України були встановлені спеціальні знижки до портових зборів, які вступили в дію з 1 січня 2010 року:

  • 20% знижка на всі портові збори в Одеському порту;
  • У всіх українських портах надається 50% знижка на портові збори з 15-го листопада по 15-е березня (щорічно);
  • 100% знижка на корабельний збір з 3-го заходу судна будь-якого судна однієї круїзної компанії в одному Українському порту на рік».

Микола Павлюк оголосив, що всього програмою розвитку Одеського порту на 2009-2015 роки передбачається інвестувати в розвиток пасажирського комплексу понад 12,5 млн. дол США.

В організації конференції та прийом гостей допомагали курсанти Одеської національної морської академії. Як майбутнє фахівці в області круїзного бізнесу, курсанти отримали безцінний досвід у спілкуванні з «титанами» даної сфери діяльності.

Підводячи підсумок слід зазначити, що українському круїзному туризму не вистачає «свіжого вітру», нових шляхів розвитку. Не виключено, що силами випускників Одеської національної морської академії України стане найбільш відвідуваним державою у світі.

Бойко І.С.,
декан ф-ту права та менеджменту ОНМА

 

Виставка-презентація «Освіта та розвиток»
(м. Одеса)

17 - 18 вересня Одеська національна морська академія брала участь у виставці-презентації «Освіта та розвиток» на Морвокзалі, на якій був представлений весь спектр освітніх послуг в Одесі.

Організатором виставки виступила компанія «DYNAMICS-EXPO», член громадської організації роботодавців приватних навчальних закладів в освітніх і наукових областях Україні, за підтримки Одеської міської ради.

Виставка проходила під девізом: «Нові знання є запорукою стабільного та успішного майбутнього!»

Презентація «Освіта та розвиток» - це освітній форум в Одесі, що представляє весь спектр державних і комерційних навчальних установ нашого регіону.

Метою презентації було залучення суспільного інтересу до освіти, інформування молоді про можливості отримання додаткових знань.

Відвідувачі презентації «Освіта та розвиток» отримали відмінну можливість:

  • Ознайомитися з навчальними закладами Одеси, дізнатися про їх діяльність;
  • Дізнатися про можливості отримання освіти за кордоном;
  • Підібрати для себе курси і програми навчання, необхідні для подальшого кар'єрного зростання;
  • Отримати інформацію про семінари та тренінги, завдяки яким можна знайти вузькоспеціалізовані знання;
  • Дізнатися про гуртки і майстер-класах, що сприяють естетичному розвитку;
  • Отримати консультацію з питань працевлаштування;
  • Отримати інформацію з освітнього туризму.

У рамках виставки організатори спільно з учасниками провели ряд майстер-класів, презентацій та інших заходів.

Академію представила Навчально-методичний центр довузівської підготовки ОНМА, співробітники якого надали вичерпну інформацію про систему довузівської підготовки в академії.

Мазур О.М.,
поч. рекламно-інформаційного відділу

 

Вітаємо юбілярів!


Колектив Одеської національної морської академії щиро вітає ректора, д.т.н., професора
Михаїла Валентиновича Міюсова з 50-річчям!

Щиро висловлюємо глибоку вдячність справжньому професіоналу, вмілому організатору, прекрасному викладачеві, вихователю поколінь фахівців морського флоту. Своєю працездатністю, невичерпною енергією, вмінням керувати людьми, і уважністю при вирішенні різних людських і службових проблем, Михайло Валенти-нович завоював глибоку повагу і авторитет у колег по роботі, викладачів та курсантів.

Ваші знання, талант вченого, прагнення досягати досконалості в усьому, високе почуття відповідальності - відмінний приклад підростаючому поколінню.

Щиро бажаємо міцного здоров'я, плідної наукової та педагогічної діяльності, довгих років життя, радості, сімейного щастя, добра і тепла.

 


Колектив Одеської національної морської академії з почуттям глибокої поваги вітає д.т.н. професора
Віктора Григорійовича Сизова зі 100-річчям з дня нарождення!

За Вашими плечима - гідний життєвий шлях і багата трудова біографія. Ви є ве-ликим вченим у галузі теорії корабля і мореплавання, автором більше 120 наукових робіт. За наукові досягнення Ви отримали звання Лауреата премії імені академіка О.М. Крилова, відзначені Подякою Президента України, Почесним знаком Голови Одеської облдержадміністрації та стипендією Президента України.

Міністерством транспорту та зв'язку України Вам присвоєно звання «Почесний працівник морського і річкового транспорту України», «Почесний працівник транспорту України».

Вас знають і цінують як авторитетного вченого і цілеспрямовану людину, яка віддає багато сил і знань своїм послідовникам, виявляючи компетентність, принциповість і наполегливість у досягненні мети. Численні випускники нашої академії, підготовлені Вами за довгі роки роботи, борознять всі моря і океани Земної кулі.

Від усього серця бажаємо Вам міцного здоров'я, невичерпної енергії та родинного благополуччя!

 

Видавець
Одеська національна морська академія
65029, м. Одеса, вул. Дідріхсона, 8
тел. 8 (0482) 35-62-39
http://www.onma.edu.ua
E-mail: rio@onma.edu.ua
Відповідальний за випуск С. Заічко
Дизайн та верстка
Н. Зозуля, М. Куриленко, А. Ролінський
Фотограф О. Фірсова
Редактор О. Мазур