БЮЛЕТЕНЬ ОНМА
ЩОКВАРТАЛЬНИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ ОДЕСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ МОРСЬКОЇ АКАДЕМІЇ
№ 1 березень-травень 2009  

ОДЕСЬКА НАЦІОНАЛЬНА МОРСЬКА АКАДЕМІЯ — 65 РОКІВ СЛУЖІННЯ МОРСЬКІЙ ОСВІТІ ТА НАУЦІ

7 червня 1944 р. наказом народного комісара морського флоту СРСР організовано Одеське вище морехідне училище (ОВМУ). У 1958 р. ОВМУ преобразовується в Одеське вище інженерне морське училище (ОВІМУ), а у 1991 році — в Одеську державну морську академію (ОДМА). 21 вересня 2002 р. «враховуючи загальнодержавне і міжнародне визнання результатів діяльності, її вагомий внесок у розвитках національної освіти та науки» Указом Президента України академії наданий статус національної та назва — Одеська національна морська академія (ОНМА). Сьогодні академія є провідним морським навчальним закладом у світі. В складі академії працюють 9 факультетів та інститутів в містах Одесі, Маріуполі та Ізмаїлі, Морехідний коледж технічного флоту та Морехідне училище ім. О.І. Маринеска. Всього в академії за 9 спеціальностями навчаються близько 12 тисяч курсантів та студентів, що на 73% більше, ніж в 2004 році. Конкурс на вступ до академії зберігається традиційно високим. В академії працюють 43 доктори наук, 80 професорів, 233 кандидати наук, 173 доценти. За останні 5 років захищено 8 докторських та 47 кандидатських дисертацій.

Спеціальності академії згідно з національними вимогами України акредитовані за IV (найвищим) рівнем. Міжнародна акредитація проведена Інститутом морської науки, техніки і технологій Великобританії (IMarEST) та Морським інститутом Великобританії (Nautical Institute).

Система менеджменту якості сертифікована на відповідність до міжнародного стандарту ISO 9001:2000 Регістром судноплавства України та Російським морським регістром судноплавства.

Знаковими для академії подіями в останні роки були: візит Генерального секретаря Міжнародної морської організації Е. Мітропулоса та проведення в ОНМА 8 Генеральної асамблеї Міжнародної асоціації морських університетів.

Для забезпечення якісної практичної підготовки курсантів академія встановлює договірні відносини з судноплавними компаніями та їх представництвами. Підписано більше 150 договорів про практику курсантів, в тому числі 16 передбачають спонсорську допомогу академії. Серед них лідери світового судноплавства — компанії V.Ships (Монако), MitsuiO.S.K. Lines (Японія), NYK (Японія), A.P. Moller A/S (Данія) та інші. Завдяки зв'язкам з морською індустрією курсанти забезпечені місцями для проходження практики та працевлаштування.

Випускники академії успішно працюють на суднах вітчизняних та іноземних судновласників в усьому світі, займають ключові позиції на різних посадах в морегосподарському комплексі та інших сферах економіки.

Від імені ректорату академії та від всієї душі поздоровляю професорсько-викладацький склад, працівників, курсантів та випускників ОВМУ-ОВІМУ-ОДМА-ОНМА з ювілеєм академії, бажаю добробуту та процвітання.

М. Міюсов, ректор ОНМА

 

ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ КУРСАНТІВ

Наприкінці січня в Залі вченої ради Одеської національної морської академії відбулась церемонія працевлаштування курсантів факультетів морського судноводіння, судноводіння на морських та внутрішніх водних шляхах, судномеханічного, автоматики, електромеханіки і радіоелектроніки.

Щороку курсанти Одеської національної морської академії забезпечуються робочими місцями у кращих судноплавних компаніях. І кожний курсант знає: диплом, здобутий в ОНМА, – це гарантія високоякісних знань на рівні національних та світових стандартів.

Академія пишається своїми випускниками!

О. Соболєв,
нач. відділу практики
працевлаштування та експлуатації
навчальних суден

 

ВРУЧЕННЯ ДИПЛОМІВ

Початок березня ознаменувався в Одеській національній морській академії урочистим врученням дипломів випускникам академії, яке проходило у великій актовій залі ОНМА.

Дипломи отримали випускники факультетів морського судноводіння, судноводіння на морських та внутрішніх водних шляхах, судномеханічного, автоматики, електромеханіки і радіоелектроніки.

Ректор академії зазначив, що „цього року академія випускає 400 курсантів, які можуть бути повноправними офіцерами плавскладу".

Зазираючи в історію ОНМА, бачимо, що серед наших випускників минулих років є керівники інститутів, судноплавних компаній та портів. Слід підкреслити, що 15% цьогорічних випускників плавспеціальностей (62 чол.) - це відмінники.

Визначною подією випуску цього року є те, що серед випускників факультетів морського судноводіння, судноводіння на морських та внутрішніх водних шляхах, Електромеханіки і радіоелектроніки є 10 дівчат.

Такий факт в історії академії є небуденним і викликає особливу повагу до дівчат!

О. Шемякін,
Перший проректор ОНМА

 

ВІЗИТ З НОРВЕГІЇ

2 - 5 лютого Одеська національна морська академія приймала гостей з офіційним візитом з університету Сторд Хаугезунд (Норвегія), який готує фахівців для нафтової та морської галузей.

Основним завданням представників університету Сторд Хаугезунд – ректора Егіля Ейде, декана факультету технічного, ділового та морського адміністрування Асбйорна Руне Йохансена і голови Міжнародного відділу Джонні Вельде Йєнсена – був обмін інформацією та ідеями щодо освіти в морській сфері та розвитку відносин між нашими навчальними закладами.

Цього року університет Сторд Хаугезунд почав експериментальну програму, згідно з якою трьом курсантам ОНМА буде надана можливість навчатися у Сторд Хаугезунд і отримувати стипендію протягом півроку.

Візит представників норвезького університету Сторд Хаугезунд став кроком до подальшого співробітництва не тільки між нашими навчальними закладами, а й між нашими країнами.

С. Заічко,
проректор з науково-педагогічної роботи
і міжнародної діяльності

 

HYPACK® Max
програмний пакет для виконання гідрографічних зйомок

2 - 4 лютого в Одеській національній морській академії проходив семінар «HYPACK 2009». Основна мета семінару — підтримка користувачів програмного пакета HYPACK® Max в Україні.

Наприкінці семінару всім присутнім запропонували пройти тестування для перевірки знань з програми. Тест складався зі 100 питань, серед яких були спеціалізовані, пов'язані саме з програмою HYPACK®, а також питання на загальні гідрографічні теми. Всього було протестовано 26 чоловік. Середній бал українських користувачів становить 54.2. Таким чином, українські користувачі займають третю позицію після США (55) та Англії (56).

Довідка
Програмний пакет для виконання гідрографічних зйомок HYPACK® Max призначений для виконання практично всіх гідрографічних задач, починаючи з процесу планування зйомки та саму зйомку, і закінчуючи кінцевим продуктом у формі друкованих планшетів, експорту даних у форматі ГІС (DXF, DGN та ін.), а також підрахунку об'ємів під час днопоглиблювальних робіт та створення ЕНК у форматі S57. За допомогою цього пакета можна виконувати цілу низку робіт, а саме: традиційне промірювання за допомогою однопроменевого ехолота, зйомку гідролокатором бокового виду, площадкове обстеження багатопроменевим ехолокаційним комплексом, обслідування донних осадів за допомогою донного профілографа, магнітометра тощо. Цей програмний пакет набуває дедалі більшої популярності серед гідрографів у всьому світі.

І. Гладкіх,
Декан факультету СМ та ВВШ

 

СПІВПРАЦЯ ПРОВІДНИХ МОРСЬКИХ
УНІВЕРСИТЕТІВ ТА АКАДЕМІЙ СВІТУ

9 - 22 квітня цього року в Санкт-Петербурзі (Росія) проходило офіційне зібрання Міжнародного виконавчого комітету Міжнародної асоціації морських університетів (МВК МАМУ). Одним із завдань зустрічі було обговорення питань, пов'язаних з підготовкою та проведенням ювілейної 10-ої Щорічної Генеральної асамблеї у вересні 2009 р., яка проходитиме на базі Державної морської академії ім. адмірала С.О. Макарова. Україну на цій зустрічі представляли ректор Одеської національної морської академії М.В.Міюсов, який є членом виконавчого комітету МАМУ, начальник відділу зовнішньоекономічних зв'язків М.В. Чеснокова і старший викладач кафедри «Управління судном» Д.С. Жуков.

МАМУ, основною метою якої є зміцнення міжнародного співробітництва у сфері морської освіти та підготовка висококваліфікованих спеціалістів, становить центр передової та глобальної мережі, яка активно працює, сприяючи підтримці й розвиткові світової морської культури. 2007 року Асоціації надано статус неурядової організації, яка входить до складу Міжнародної морської організації (ІМО).

Під час засідання Міжнародного виконавчого комітету МАМУ одним із питань для розгляду було обрання нового складу МВК МАМУ на наступні два роки. Згідно з основним договором, до МВК МАМУ ввійшли представники 4-х основних регіонів Асоціації:

  1. Азія – Університет Кобе, факультет морських наук (Японія);
  2. Країни Європейського Союзу – Морський університет м. Констанца (Румунія);
  3. Америка – Морський коледж Державного університету м. Нью-Йорк (США);
  4. Європа (крім ЄС), країни Середземноморського та Чорноморського басейну – Одеська національна морська академія (Україна).

До складу МВК МАМУ ввійшли також:

  1. Nippon Foundation (Японія);
  2. Дальянський морський університет (Китай);
  3. Всесвітній морський університет (Швеція);
  4. Каліфорнійська морська академія (США);
  5. Технічний університет м. Стамбул, морський факультет (Туреччина) і 2 офіційних представники, які очолюють університети, в яких проходитимуть 2 найближчі Щорічні Генеральні асамблеї:
    1. Корейський морський університет (Корея);
    2. Морський університет м. Гдиня (Польща).

Під час візиту до Санкт-Петербурга наша делегація відвідала Державну морську академію ім. адмірала С.О. Макарова, де пройшли переговори про подальшу співпрацю цих навчальних закладів. Результатом переговорів став договір, що його підписали ректор ОНМА М.В Міюсов і ректор ДМА ім. адмірала С.О. Макарова В.Л. Міхєєв. Сторони домовилися співпрацювати в науково-дослідницькій, науково-освітянській діяльності, включно з науково-технічною співпрацею, а також в навчально-методичній роботі, пов'язаній з підготовкою кадрів.

М. Чеснокова,
нач. відділу ЗЕЗ

 

ІННОВАЦІЇ В ОНМА

Середина березня ознаменувалась у нашому вищому навчальному закладі впровадженням інноваційного методу профорієнтаційної роботи – Internet-мостом. На зв'язку з академією були учні 10-11 класів Експериментального навчально-виховного комплексу «Школа майбутнього» (м. Ялта).

Одеську національну морську академію на віртуальній прес-конференції репрезентували: ректор ОНМА М.В Міюсов, директор Навчально-методичного центру довузівської підготовки ОНМА М.М. Корнодудов, відповідальний секретар приймальної комісії О.О. Волянський, курсанти академії.

Учням зі «Школи майбутнього» заздалегідь роздали рекламно-інформаційні матеріали про академію. Це дало їм змогу ретельно підготуватись та задати найбільш хвилюючі питання стосовно навчання в ОНМА.

Маємо сподівання, що ця подія стане постійною практикою для залучення абітурієнтів з різних регіонів України.

О. Мазур,
нач. відділу РІВ

 

ЗУСТРІЧАЄМО АБІТУРІЄНТІВ

28 березня у великій актовій залі Одеської національної морської академії проходив наймасштабніший у цьому році День відкритих дверей. Знайомство абітурієнтів з академією тривало три дні. Протягом них усі бажаючі мали змогу приєднатись до екскурсійної програми, яка ознайомила відвідувачів з навчальними корпусами академії, навчальними тренажерами, які знаходяться на факультетах академії, бібліотекою, екіпажем (курсантським містечком), басейном олімпійського класу і спортивними залами.

Останній день знайомства ознаменувався зустріччю абітурієнтів з першим проректором академії О.М. Шемякіним, деканами факультетів ОНМА, директором Навчально-методичного центру довузівської підготовки М.М. Корнодудовим, відповідальним секретарем приймальної комісії ОНМА О.О. Волянським.

До уваги абітурієнтів та їх батьків були подані друковані відомості про ВНЗ, рекламно-інформаційна презентація нашого навчального закладу. Всі бажаючі мали змогу відвідати музей академії – поглибити свої знання з історії ОНМА.

Сподіваємось, це все дасть змогу абітурієнтам зробити правильний вибір, який може стати вирішальним у житті.

М. Корнодудов,
директор НМЦДП

 

ПРАКТИКА НА ТРЕНУВАЛЬНОМУ СУДНІ SPIRIT OF MOL

Навчання в Одеській національній морській академії дає курсантам можливість не лише здобути високоякісні знання, а й навчитися застосовувати їх на практиці. Яскравим прикладом цього є проходження практики шістьма курсантами Одеської національної морської академії на борту тренувального судна "Spirit of MOL" японської компанії Mitsui O.S.K. Lines.

Одночасно на борту знаходилось близько 200 курсантів із В'єтнаму, Індії, Індонезії, Панами, Росії, України, Філіппін. Навчання на судні проходило у великих лекційних аудиторіях і на тренажері навігаційного містка. Лекції були щодня, кожного 15-го дня курсанти складали письмовий іспит, а щомісяця – усний. Стимулом для складання іспитів була дуже серйозна умова: не складаєш іспиту – не маєш права вийти на берег у порту. До обов'язків курсантів також входило: перевіряти суднове рятувальне обладнання та приводити його до ладу, змащувати механізми в машинному відділенні тощо.

На судні проходив практику також курсант Морехідного коледжу технічного флоту ОНМА Богдан Сущик. За сумлінне навчання, добру дисципліну та ділові якості його нагородили сертифікатом та орденом «Кращий палубний кадет України» судна "Spirit of MOL". Вітаємо з успішним проходженням практики!

Сподіваємось, що набутий досвід буде гарним стартом кар'єри курсантів у майбутньому.

С. Заічко,
проректор з науково-педагогічної роботи
і міжнародної діяльності

 

КРИЗА СЬОГОДЕННЯ

Сьогодні практично всі країни світу перебувають у скрутному економічному становищі. Порушення у фінансовій системі потягли за собою зменшення попиту на світових ринках, а слідом за цим – падіння цін на основні ресурси – нафту, метал, продукцію хімічної промисловості, сільського господарства тощо. Це призвело і до рекордного зниження попиту на товари, значний тоннаж яких перевозиться на морських суднах.

У зв'язку з цим світовий об'єм замовлень на морські перевезення значно знизився. Суттєво знизились світові ставки фрахту. Різко почав вивільнятися флот, а судна виставлятись на продаж. Сьогодні виставлено на продаж багато суден не лише старого флоту, а й зовсім нового. Пропонують до продажу навіть закладені на верфях судна. Компанії, які оперують флотом, через зазначене вище становище, змушені скорочувати кількість своїх представництв, а разом з ними і робочий штат працівників. Також розглядається можливість об'єднання з конкурентами.

Та попри всі зазначені негативні впливи, що їх можна бачити на сучасному економічному ринку, кваліфіковані морські офіцери є потрібними зараз, як і раніше. Найголовнішим є й те, що надалі перевага буде надаватись саме висококваліфікованим спеціалістам. Адже криза не може тривати вічно. За періодом занепаду завжди настає період розвитку. Транспортна галузь має всі шанси першою вступити до фази економічного оздоровлення за рахунок перевезення продовольчих товарів, товарів першої потреби, а також сировинних ресурсів для промисловості на етапі відродження.

О. Мазур,
нач. відділу РІВ

 

ОНМА НА ВИСТАВКАХ

За період березень-квітень Одеська національна морська академія стала учасником двох міжрегіональних виставок: „Освіта 2009" (м. Сімферополь) та «Абітурієнт 2009» (м. Херсон).

Делегації від академії гідно репрезентували Одеську національну морську академію, розповсюдили близько 500 комплектів інформаційних матеріалів та флаєрів, 150 календарів, 20 компакт-дисків з фільмом про ОНМА.

На кожній з виставок фільм про академію трансльовано на великому екрані, що дало змогу абітурієнтам докладніше ознайомитися з нашим навчальним закладом.

За активну участь у виставках представникам академії вручено дипломи учасника виставки.

О. Мазур,
нач. відділу РІВ

 

КИЇВСЬКА СТУДЕНТСЬКА ВЕСНА — 2009

З 10 по 12 квітня в Києві проходив ІV Всеукраїнський фестиваль мистецтв «Київська студентська весна — 2009».

Одеську національну морську академію репрезентували: народний духовий оркестр ОНМА (диригент Р.М. Кметь), вокальне тріо: Ю. Лупенко, Ю. Буліхова, В. Костецька.

Слід зазначити, що всі представники академії виступили на високому професійному рівні. Про це свідчать численні нагороди та звання лауреатів. Так, оркестру ОНМА надано звання «Лауреата 1-ї премії» в номінації «Інструментальний жанр», Ю. Лупенко дістала звання «Лауреата 1-го ступеня» в номінації «Вокал». Дипломи «Лауреата 2-го ступеня» дістали: Ю.Лупенко, Ю. Буліхова, В. Костецька – в номінації «Вокальні ансамблі», В. Костецька – в номінації «Вокал».

Вітаємо переможців та зичимо успіхів!

І. Фрасинюк,
проректор з виховної роботи

 

ШОУ-КОНКУРС «МІС ОНМА»

27 квітня Одеська національна морська академія зібрала у своїх стінах красунь на шоу-конкурсі «Міс Одеська національна морська академія». Цей конкурс проводиться другий рік поспіль, збираючи повну залу шанувальників жіночої краси, розуму і грації.

Членами журі виступили: директор міжнародного модельного агентства «Саврос модел» Т .Савченко, проректор Одеської державної музичної академії ім. А.В. Нежданової Ю.Ракул, директор компанії «Mary Kay» Л. Орлова та ін.

Учасниці шоу-конкурсу виступали як у розважальних конкурсах (на кращий танець, показ вечірніх суконь та ін.), так і в інтелектуальному. Завданням інтелектуального конкурсу було зобразити життя м. Одеси в різні роки 20 століття.

Титул «Міс ОНМА» здобула курсант 3 курсу факультету морського права та менеджменту Марина Шишканова, а титул Віце-міс - курсант 1 курсу цього ж факультету Ольга Дубчак.

І. Фрасинюк,
проректор з виховної роботи

 

СВЯТКУВАННЯ ДНЯ ПЕРЕМОГИ

День перемоги – одне з найважливіших свят у житті Одеської національної морської академії. Щороку курсанти ОНМА готуються до цього святкування заздалегідь. Не став винятком і цей рік.

9 травня курсанти нашої академії промарширували вулицями Одеси, взяли участь в урочистій церемонії покладання вінків та квітів до пам'ятника Невідомому матросу. Продовженням свята для курсантів академії стала участь у змаганнях та спортивних іграх на Водній станції: в перетягуванні каната, шахах та ін. Завершенням змагань стало вручення ректором ОНМА почесних дипломів за відмінну фізичну підготовку курсантів академії.

І. Фрасинюк,
проректор з виховної роботи

 

СТАЖУВАННЯ В НІМЕЧЧИНІ

З 27 квітня по 2 травня делегація Одеської національної морської академії брала участь у планових заходах проекту TEMPUS IB JEP – 26080 – 2005 VETLOG на базі університету м. Падерборн (Німеччина).

До складу делегації академії входили: проректор з науково-педагогічної роботи В.М. Захарченко, зав. кафедрою економічної теорії і підприємництва на морському транспорті М.Т. Примачов, заступник директора Азовського морського інституту ОНМА Г.Г Гаркуша, заступник декана факультету морського права та менеджменту І.А. Голубкова, доцент кафедри менеджменту і економіки морського транспорту Л.Л. Сотніченко.

Під час роботи згідно з планом заходів проекту працівники академії пройшли стажування за програмою „Менеджмент у сфері транспорту і логістики", ознайомилися з організацією навчального процесу, навчально-методичним забезпеченням, системою дистанційного доступу до навчальних матеріалів університету м. Падерборн, взяли участь в обговоренні плану подальших заходів проекту.

За підсумками роботи ухвалено рішення про підготовку завершального семінару проекту, який відбудеться в червні 2009 року в м. Києві.

В. Захарченко,
проректор з науково-педагогічної роботи

 

Видавець
Одеська національна морська академія
65029, м. Одеса, вул. Дідріхсона, 8
тел. 8 (0482) 35-62-39
http://www.onma.edu.ua
E-mail: rio@onma.edu.ua
Відповідальний за випуск С. Заічко
Дизайн та верстка
А. Ролінський, Н. Зозуля
Фотограф О. Фірсова
Редактор О. Мазур