25.07.2012

Ректорів вузів повинно призначати держава, а не студенти - радник МОН

Раз держава фінансує освіту, то держава й повинна управляти ректорами.

"Безумовно, держава повинна призначати ректора вузу через трудовий колектив, - вважає народний депутат України, член Комітету з питань науки і освіти, радник Міністра освіти і науки, Сергій Баранов-Мохорт. - Аргументація? Який відсоток студентів належним чином ставиться до навчання? Менше 50 відсотків. Чи можна допустити, щоб інша, більша частина студентів вузів вибирала ректора?".

Навіть якщо б велика частина студентів належним чином ставилася до навчання, відзначає парламентар, то виникають питання:
- А чи мають вони більший професійний і життєвий досвід, ніж штатні співробітники вузу?
- А чи несуть вони велику відповідальність за результати своєї роботи, ніж студенти за результати свого навчання?
- Чому майбутні абітурієнти повинні "користуватися" вибором тих студентів, які під час виборів ректора навчалися на старших курсах і вже закінчили навчання?

"Можна продовжити такі питання. А можна міркувати іншим шляхом. Наприклад, чому б не встановити, що директора школи вибирають школярі, а директора дошкільного навчального закладу - дошкільнята. Серед варіантів - учні ліцеїв і ПТУ вибирають собі директора, гравці команди всіх рівнів з різних видів спорту вибирають собі головного тренера, а військовослужбовці строкової служби вибирають собі командира. До якого "маразму" можна дійти? "- Аргументує Сергій Баранов-Мохорт.

На думку нардепа, раз держава фінансує освіту, то держава й повинна призначати і управляти ректорами, а також контролювати їх роботу. "Якщо вуз - недержавний, то відповідно засновники (власники) повинні не тільки фінансувати навчальний заклад, а призначати і управляти ректором відповідно до чинного законодавства. Необхідно бути реалістами, а не популістами. Головне не прогавити перехід від розгулу демократії до розгулу анархії ", - резюмував С.Баранов-Мохорт.